Měsíc jsem vracel plastové lahve do výkupu. Nic podobného nechci nikdy opakovat

Měsíc jsem vracel plastové lahve do výkupu. Nic podobného nechci nikdy opakovat

V mém bydlišti je jeden z mála obchodů, který začal „vykupovat“ prázdné PET lahve. Rozhodl jsem se, že vyzkouším výhody, které by mělo budoucí zálohování plastových lahví přinést. Po měsíci v tomto systému vidím jenom samá negativa jsem přesvědčen o tom, že nic podobného nechci a nebudu nikdy opakovat. Ani záloha na lahev mě nemotivuje.

Zatím pro fanoušky

PET lahve v současné době zálohované nejsou, a tak je jejich vracení spíše iniciativou fanoušků. Tedy, obchod se mě snažil ve vrácení lahví motivovat různými poukázkami na slevy, ale až tak motivační to pro mě nebylo. Prioritou pro mě bylo vyzkoušet si, jak to může fungovat v praxi. Patřím mezi fanoušky recyklace, jsem příznivce ekologického chování, a tak by byl hřích nedalekého „výkupního“ automatu na lahve nevyužít.

Problém 1: Kam s nimi

Během měsíce jsem záměrně zvýšil spotřebu PET lahví. Chtěl jsem vědět, jak celý systém může fungovat v praxi u rodin, které se bez balené vody a limonád neobejdou. My si většinu času vystačíme s vodou z kohoutku, ale v rámci svého testovacího měsíce jsem se rozhodl zaměřit se více na balené nápoje – mimochodem, značně to leze do peněz.

Mohlo by vás zajímat:  Papírové utěrky jsou univerzální a vždy po ruce. Některé povrchy ale mohou poškodit

Objevil se ale problém, kam s vypitými lahvemi. Doposud jsme je sešlápli, hodily do odpadkového koše na plasty, který když se naplnil, byl vynesen do žlutého kontejneru. Lahve k výkupu ale musí mít svůj původní tvar. Takže jsem začal řešit, kde je skladovat. Pro tyto účely posloužil roh v kuchyni, odkud jsem je v pravidelných intervalech přenášel do sklepa.

Problém 2: Jak je dostat do obchodu

Sklep se začal nepříjemně kupit prázdnými PET lahvemi a já začínal pociťovat, že to musím vyřešit. Takže následovala akce s pracovním názvem „Kulový blesk“, dle stejnojmenného filmu. Lahve jsem ze sklepa začal nosit do automobilu, protože jiná možnost, jak je dostat k výkupnímu automatu, v tomto množstvím, prostě není – mimochodem, do obchodu standardně chodím pěšky.

Lahve, které jsem předtím nosil z rohu kuchyně do sklepa, jsem nyní nosil do zavazadlového prostoru našeho vozu. A tím jsem, „zcela ekologicky“ vyrazil na parkoviště supermarketu. Zde následovala další logistika, protože lahve jsem musel přeházet do nákupního košíku a s ním vyrazil k automatu.

Mohlo by vás zajímat:  Vypnout tyhle spotřebiče obvykle nestačí. Skrz zásuvku z nás stále vysávají peníze. Ochrana před tím je jenom jedna

Problém 3: Budu čekat dlouho

Nebyl jsem jediný, kdo chtěl možnost vrácení PET lahví vyzkoušet, a tak jsem u automatu nebyl první. Co se dá dělat. Když podobná situace nastane v případě vracení pivních lahví, může člověk vložit celou basu, i když není plná. Automat to promptně vyhodnotí, vydá lístek a na řadu jde další pivař.

V případě PET lahví žádné takové zjednodušení (doufám že zatím) neexistuje. Několik desítek lahví musíte do stroje vložit jednotlivě. Na možnost přistoupit k výkvětu moderní techniky jsem si musel počkat. Když jsem se konečně dostal na řadu, ohlédl jsem se a viděl nepříjemné pohledy těch, kteří také museli čekat, až své PETky jednu po druhé, do stroje nasoukám.

Problém 4: Stejně jako z kontejneru

Co se děje v útrobách stroje na výkup plastových lahví? Nic specifického. Lahev se zdeformuje a její osud je víceméně stejný, jako té ze žlutého kontejneru. Ano, výhodou tohoto systému je, že k recyklaci jsou opravdu jenom lahve, zatímco žlutý kontejner musí nejprve někdo vytřídit. Následný osud flašek z plastu je ale úplně stejný.

Mohlo by vás zajímat:  Před pořízením kočičího mazlíčka je vhodné zohlednit jeho povahu a návyky
Zdroj obrázku: Freepik

Řešení: Kašlu na to

Abych to shrnul. Musel jsem si doma vyčlenit místo, lahve přenášet do sklepa, potom do auta. Zcela zbytečně jsem jel vozem tam, kam normálně chodím pěšky. Nákup se mi vzhledem k čekání výrazně prodloužil a odevzdáním lahví jsem pro přírodu udělal (když budu pozitivní) to stejné, jako když bych je vyhodil do žlutého kontejneru.

Teď už vím, že výkup PET lahví prostě není pro mě. Zaprvé proto, že jejich spotřeba je v naší domácnosti minimální a těch pár korun na zálohách nás neožebračí. Budu je brát jako určitý poplatek za jednodušší život, který nebude spojený s logistikou celých lahví. I když se to nezdá, věřte že za týden se jich nakupí pořádná hromada.

Až ve vracení PETek uvidím nějaký smysl, klidně dám celému systému znovu šanci. Ale v tuto chvíli, kdy je Česká republika premiantem v třídění plastů, nevidím v jejich zálohování větší smysl.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesi-patri-mezi-evropske-premianty-v-trideni-plastu-40306074
Přidat na Seznam.cz