Máta v létě dokonale osvěží a tělu uleví nejen po pořádné grilovačce

Mátový čaj si mnozí spojují se žaludečními problémy, protože zmírňuje bolest a nevolnost. Toto ovšem nejsou jediné vlastnosti této rostliny, protože máta obsahuje mnoho cenných složek, které podporují fungování těla. Je nenahraditelná i v horkém počasí, dokáže skvěle osvěžit a hydratovat.

Populární a nenáročná

Máta je bylina, která je známá již od starověku, a její slavné dny jen tak neskončí. Stále se pěstuje téměř po celém světě. Máta patří k trvalkám, takže je vhodná k pěstování na jakémkoli místě, v květináčích i zahradách. Nevyžaduje speciální péči ani zručnou zahradnickou ruku, protože nepotřebuje hnojení ani speciální půdní podmínky. Je ideální pro pravidelné sbírání a konzumaci, jakož i pro sušení a následné použití.

Máta obsahuje éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, fytosteroly, vitamíny a minerální soli, železo, měď, zinek a sodík. Mátový čaj se již léta používá při gastrointestinálních problémech. Látky obsažené v mátě stimulují sekreci žaludeční šťávy a žluči, což přináší úlevu v případě poruchy trávení, plynatosti a zmírňuje příznaky přejídání. Máta má relaxační účinek na střeva, což zabraňuje zácpě.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta je ideální volba v teple

Během horkého počasí stojí za to sáhnout po mátě. Mentol v ní obsažený má osvěžující účinek, proto se hodí hodit do vody několik listů čerstvé máty. Vynikajícím doplňkem bude také plátek citrónu. Taková směs bude mít osvěžující, ale také hydratační účinky. Čerstvé lístky máty jsou vhodné jako doplněk k salátům nebo omáčkám. Pravidelná konzumace máty má také antibakteriální a antialergický účinek.

Mohlo by vás zajímat:  Navařit na dva dny dopředu se může vymstít. Některé jídlo se promění v jed

Esenciální oleje obsažené v buničině se používají k inhalaci v případě respiračních infekcí, zmírňují bolest v krku, kašel a rýmu. Kromě toho inhalace máty snižuje úroveň stresu a má relaxační účinek. Také stojí za to sáhnout po ní v případě přetrvávající bolesti hlavy nebo při onemocnění dutin.

Zdroj: https://food.ndtv.com/food-drinks/summer-health-tips-add-mint-or-pudina-to-your-drinking-water-to-stay-cool-naturally-2031963
Přidat na Seznam.cz