ancient-roman-road

Levné domácí suroviny jsou ideálním řešením proti plevelu v dlažebních kostkách

Dlažební kostky a plevel, častá dvojice, pro kterou nemají lidé pochopení. Není divu, plevelné a mechové rostliny dokážou krásu zámkové dlažby nebo dlážděného chodníku či parkovacího stání naprosto zničit. Údržba vydlážděných ploch bývá náročná, mechanické odstraňování nežádoucích rostlin je únavné a nikdy nekončící, protože týden či dva po vyplení se objevují stále nové. Jak tedy čistit tyto plochy snadno a bez námahy? Kupodivu existuje několik osvědčených prostředků, které nestojí takřka nic a má je každý doma. Jak je použít?

Prokletí majitelů domů

Očistit dlažební kostky, aby vypadaly jako právě položené, je kumšt. Majitelé domků se zahradami mech a plevelné rostliny proklínají, protože se neustále objevují ve spárách nebo hyzdí povrch. Navíc očištění funguje jen na chvíli, po pár dnech se objevují nové rostlinky, jejichž semínka se uchytila v průrvách. Není divu, že leckdo tohle martyrium jednoduše nevydrží a dojede pro kanystr chemikálií, které použije na jejich likvidaci. Bohužel agresivní látky se mohou dostat do spodních vod nebo okolní půdy, vhodnější je vyzrát na nechtěnou vegetaci přírodními prostředky. Jaké použít?

Mohlo by vás zajímat:  Vosk na ubruse lze vyčistit jednoduchými metodami. Po skvrně nezůstane ani stopy

Kuchyňská sůl

Sůl je nad zlato, i když při přípravě pokrmů to už rozhodně neplatí, protože se solí příliš. Na zahradě najde užitek. Solí se posypou nežádoucí rostliny napřímo, pak už se jen vegetace zavlaží vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvasný lihový ocet

Obdobně jako kuchyňská sůl funguje též běžný kvasný lihový ocet, který stojí pár korun. Ideální je aplikovat jej pomocí rozprašovače ještě na jaře, před samotným rozvojem mladých rostlinek. Pomocníkem je ale i po zbytek roku, kdy je však odstranění vzrostlých rostlin mnohem náročnější.

Mohlo by vás zajímat:  Rybenky nesnesou řadu pachů, chytit je lze do pasti z brambor

Účinnější spolu

A co teprve, když se dá sůl dohromady s octem? Vznikne vysoce účinný herbicid. Pro jeho přípravu je potřeba nalít do jednoho litru vody 250 mililitrů octa, přidat půl sklenice kuchyňské soli a pár kapek běžného mycího prostředku na nádobí. Po dokonalém rozpuštění soli se roztok přelije do lahve s rozprašovačem a aplikuje za slunečného počasí na nežádoucí rostliny.

Jedlá soda proti pampeliškám

Jaký prostředek použít na pampelišky, které mají extrémně dlouhé kořeny? Na tento druh plevele je ideální jedlá soda, kterou se vysypají spáry, ve kterých se mladé rostliny pampelišek nacházejí. Už druhý den rostlina zčerná a lze ji snadno vytáhnout.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-remove-weeds-from-pavers
Přidat na Seznam.cz