Lépe než repelent ochrání před klíšťaty oblíbená květina, která se hodí úplně do každé zahrady

Sezóna klíšťat a komárů je v plném proudu. Ukazuje se ale, že kromě repelentů vás před klíšťaty mohou ochránit i některé rostliny. Například se hodí mít na balkóně nebo na zahradě chryzantému dalmatskou, která svou vůní odhání jak klíšťata, tak komáry. Jak ji pěstovat a jak se starat se o tuto rostlinu?

Klíšťata a komáři jsou hmyz, který nám v letních dnech dokáže skutečně ztrpčovat život. Zatímco kousnutí komárem obvykle končí nepohodlím, otokem a svěděním, kousnutí od klíštěte je pro člověka velkým nebezpečím.

Proto se proti tomuto hmyzu vyplatí chránit různými způsoby. Jedním z nich je také pěstování chryzantémy dalmatské. Tato krásná rostlina nejen ozdobí náš balkon, okenní parapet nebo zahradu, ale bude doslova tvořit bariéru proti klíšťatům.

Krása a užitečnost v jednom

Chryzantémy jsou jedny z nejčastěji volených květin pro výsadbu do zahrady nebo na balkon. Často se také objevují na hřbitovech. Pro pěstování nejsou nijak zvlášť náročné, proto jsou tolik oblíbené.

Zdroj obrázku: Freepik

Musíte však pamatovat na to, že chryzantémy mají mnoho odrůd a stojí za to se s nimi seznámit při výběru květin pro svou zahradu nebo balkon. Mezi ně patří i dalmatská chryzantéma, která vypadá jako sedmikráska. Uvolňuje látky toxické pro hmyz, včetně klíšťat a komárů. Jsou to cinerin a pyrethrin.

Mohlo by vás zajímat:  Březen je vhodný pro začátek hnojení zahrady. Živiny potřebují rostliny i trávník

Jak o chryzantému pečovat?

Půda, do které chryzantému dalmatskou zasadíme, by měla být úrodná a propustná, ale tato rostlina v tomto ohledu nevyžaduje zvláštní zacházení. Stačí smíchat standardní zeminu s malým množstvím rašeliny, aby dalmatská chryzantéma měla dobré podmínky pro růst. Do jednoho květináče můžete zasadit i více sazenic, protože se této rostlině dobře daří ve společnosti. Na co je však potřeba dávat pozor, je sterilní substrát a přemokření kořenů, ale to neznamená, že tato květina má ráda sucho. Je třeba ji zalévat každý den, zejména pak, když je léto dlouhé a slunečné. Substrát by měl být vlhký, ale ne přemokřený.

Zdroj: https://www.mymasterplan.com/blog/plants-that-help-control-ticks/
Přidat na Seznam.cz