Lékař se pět let nemyl. Co se stalo s jeho tělem, odborníky nepřekvapilo

Jaké je to neumýt se mýdlem po dobu dlouhých pěti let? A k tomu nepoužívat ani jinou kosmetiku, krémy nebo antiperspiranty? Nedokážete si něco takového ani představit? Odborníci varují před přílišným používáním kosmetických výrobků, které mohou namísto zdraví nadělat dosti škod a pokožku oslabit. To potvrzuje i lékař James Hamblin, který sám na sobě provedl dokonce pětiletý experiment, během něhož se nemyl mýdlem a sprchovým gelem a z koupelny zmizel i deodorant. Jak experiment dopadl a jaké si vzít ponaučení od doktora Hamblina?

„Čistota – půl zdraví“ už neplatí?

V minulosti se říkalo, že čistota a mytí jsou základem pro zdraví, protože se pokožka zbavuje různých patogenů nebo mikroorganismů, které mohou ohrozit tělo. V současnosti podle odborníků však dochází k opačnému jevu, kdy se přílišnou hygienou a dezinfikováním rukou i povrchů v domácnosti likvidují prospěšné bakterie, což vede ke zhoršení zdravotního stavu. Pokožka navíc trpí na vysušování, různé kosmetické přípravky způsobují její ochabování a oslabuje se její schopnost chránit se před pronikáním patogenů.

Zdroj obrázku: Freepik

Lékař, který se nemyl

Jak vlastně doktora Hamblina napadlo, že se přestane mýt kosmetickými přípravky? Hned na úvod je nutné říci, že se nevzdal hygieny mýdlem zcela, protože si ruce mýdlem během pětiletého experimentu myl. Navíc experiment nebyl plánovaný, lékař, přednášející na Yale School of Public Health, a současně novinář a autor několika knih o hygieně se k němu dostal náhodou, když se přestěhoval z Kalifornie do malého studia v newyorském Brooklynu a nedostávalo se mu finančních prostředků na nákup drogistických výrobků. Primárním důvodem tak byly finance, v druhé řadě pak pochybnosti o složení a účinnosti jednotlivých produktů.

Mohlo by vás zajímat:  Jídelníček je středobodem kočičího života. Správný poměr živin zajistí mazlíčkovi dlouhý a spokojený život

Zlepšení pleti a posílení imunity

Hamblin na základě svého experimentu zjistil, že kosmetické přípravky jsou hlavně marketingovým prostředkem pro zisky nadnárodních korporací. Ve skutečnosti často dochází k poškozování pokožky, vlasů nebo nehtů. Sám potvrzuje, že se mu pleť během několika týdnů zlepšila a obnovil se kožní mikrobiom. Nepáchl, jak se mnozí mohou domnívat, cibulový zápach se postupem doby změnil na zcela lidský pach, který byl i podle jeho tehdejší partnerky velmi příjemný. Jeho závěry jdou tak ruku v ruce s názory jiných odborníků, kteří doporučují mytí obden, případně snížení množství používané kosmetiky. Tímto směrem se ubírají rovněž mnohé herecké hvězdy včetně Mily Kunisové, Ashtona Kutchera, Johnnyho Deppa nebo Kristen Bellové.

Zdroj: https://www.jpost.com/health-and-wellness/article-704533
Přidat na Seznam.cz