Energy Saving Concept Gray Textured Background

LED žárovky pro snížení účtu za elektřinu nestačí, vliv má i používání spotřebičů

Jak ještě více ušetřit, když už v celé domácnosti nejsou jiné žárovky než úsporné LEDky? Tuto otázku si pokládají všichni spotřebitelé, kteří se děsí vyúčtování za elektřinu. Po ukončení zastropování cen elektřiny s koncem letošního roku se totiž zvýší ceny za distribuci a poplatky za obnovitelné energie. O důvod víc, proč se naučit používat elektrospotřebiče správně, aby se prodloužila jejich životnost a provoz byl úsporný. Čím začít?

LED žárovky v celé domácnosti

Touto radou se řídí všichni již dlouhá léta, ale energeticky náročné žárovky, které jsou považované za klasické, se radí vyměnit v obytných místnostech, ale rovněž na chodbách, na schodišti, v hale nebo v garáži. Samozřejmě se musí zhasínat po odchodu z místnosti, aby se zbytečně neplýtvalo. Současně se ale nevyplatí vypínat světlo při chvilkovém odchodu, například během filmu do kuchyně nebo na toaletu, protože se tímto způsobem snižuje životnost zařízení a k žádné úspoře nedojde.

Mohlo by vás zajímat:  Asijské berušky nesnesou vůni citrusů, účinná je proti nim také chryzantéma
different-lamp-green
Zdroj obrázku: Freepik

Úspory při praní i vaření

V domácnostech, kde je sjednaná smlouva na dodávky elektřiny ve dvou tarifních pásmech, se doporučuje využívat levnějšího režimu pro praní, sušení v sušičce či nahřívání bojleru. A jak ušetřit při přípravě pokrmů na indukční varné desce, která je extrémně energeticky náročná? Ohřívat jen požadované množství, neohřívat více vody, než je potřeba a ovšemže používat při vaření pokličky pro zkrácení doby přípravy. Roli hraje též výběr správné velikosti hrnců, které odpovídají topné zóně.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mravencům funguje citron, pepř i důkladný úklid

Umístění i naplnění

Chladnička v blízkosti radiátorů? Nebo mrazák směrem k otevřenému krbu? Umístění elektrospotřebičů hraje zásadní roli, přičemž je nutné dodržet též vzdálenost ode zdi nebo u vestavěných nezakrývat ventilační mřížku, jen tak mohou zařízení pracovat správně. Při pečení se neotvírají zbytečně dvířka, protože dochází k tepelným ztrátám a před dopečením se vypíná trouba přibližně deset minut před stanoveným časovým limitem. U chladničky či mrazáku pak platí, že se otvírají dveře minimálně, což je nutné důrazně vysvětlit všem členům rodiny, a pravidelně se tyto spotřebiče odmrazují. Myčka se zase pouští až po naplnění.

Zdroj: https://n26.com/en-eu/blog/how-to-save-on-your-electric-bill
Přidat na Seznam.cz