Kvůli ucpanému odtoku není nutné volat profesionála. Domácí prostředky vás ve štychu nenechají

Určitě už jste se ocitli v situaci, kdy jste měli ucpaný odtok ve vaně. Poznáte to jednoduše, voda odtéká velice pomalu. Mohou vznikat i vzduchové bubliny, které můžete slyšet. Jestli se momentálně nacházíte v této situaci, není třeba zoufat nebo volat instalatéra, hravě si s tím poradíte i sami! Stačí použít domácí prostředky, které pomohou odtok znovu uvolnit.

Nejlepší je zasáhnout hned na začátku, protože čím déle to budete odkládat, tím déle bude trvat proces čištění. Většinou za ucpání mohou zbytky:

  • mýdla,
  • kosmetiky,
  • vlasů,
  • chlupů.

Pravidelnou údržbou předejdete ucpání, v opačném případě využijte některé z domácích prostředků. Při nejhorším můžete použít i „krtka“.

Pomůže horká voda nebo bílý ocet

Nejsnadnějším způsobem čištění je použití horké vody. Ohřejte si vodu, nejlépe 4 litry, kterou poté vylijete do ucpaného odpadu. To zaručí rozpuštění zbytků mýdla a další kosmetiky. Buďte ovšem opatrní, abyste se nepopálili, voda se může odrazit od odpadu přímo na vás.

Zdroj obrázku: Freepik

Velmi častým důvodem ucpání je i vodní kámen. Do odtoku nalijte jednu sklenici neředěného bílého octa, vanu zašpuntujte a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí doby sundejte špunt a zalijte horkou vodou, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Mohlo by vás zajímat:  Jak v obývacím pokoji dosáhnout uvolněného boho stylu?

Zkuste použít směs sody s octem nebo tradičního pomocníka

Pokud je stav vany a odtoku v katastrofickém stavu, tak se připravte na vytvoření směsi. Až odtečou poslední zbytky vody ve vaně, nasypte alespoň 5 lžic jedlé sody do odtoku. Zalijte sklenicí octa. Po chvíli můžete sledovat reakci, kdy z odtoku vytéká pěna, což je dobrým znamením, že tato kombinace funguje. Buďte opatrní, držte si raději odstup. Po zhruba 15–‍20 minutách zalijte odtok horkou vodou. Vše by mělo být opět čisté a průchodné.

V případě selhání všech výše zmíněných metod můžete použít různé příslušenství, jako je gumový zvon. Odpad by měl být kompletně celou plochou gumového zvonu zakrytý. Intenzivní čerpání vytvoří takový tlak, který se vypořádá s ucpaným odtokem. Jako prevence poslouží sítko pro zachycení odpadu.

Zdroj: https://www.klebsheating.com/blog/how-to-clear-clogged-drain-part-i/
Přidat na Seznam.cz