Krtek je pro každou zahradu pohroma. Malého záškodníka vyženou samy zahradní rostliny

Krteček je roztomilá kreslená postavička, na přelomu jara a léta je však úhlavním nepřítelem všech zahradníků. Krtek je totiž v té době na vrcholu svých aktivit, hromádky na zahradě pak nelze přehlédnout. A zahrada netrpí jen po estetické stránce, tito malí savci likvidují kořenové systémy rostoucí zeleniny nebo pěstovaných květin. Co dělat, aby si vaši upravenou zahradu nevybrali za svůj nový domov? Použít chemii? Rozhodně ne! Zbavit se těchto hmyzožravců je snadné pomocí intenzivních pachů!

Denně prorazí až 20 metrů tunelů

V tuzemsku má tento savec velké renomé, protože postavu krtečka zpopularizoval Zdeněk Miler. Pro zahrádkáře jsou však tito savci z čeledi krtkovitých naprostou pohromou. U nás se nejčastěji vyskytuje krtek evropský, který měří maximálně 20 centimetrů a váží asi 120 gramů. Jedná se o hmyzožravce, který nepohrdne ani žížalami. A čím vlastně škodí? Tvorbou tunelů, během nichž ničí kořeny veškeré vegetace, denně prorazí až 20 metrů štol. Kromě toho vytváří na povrchu krtince z vyhrabané hlíny.

Zdroj obrázku: Freepik

Zásoba živých žížal na zimu

Málokdo ví, že si krtek pod zemí vytváří kromě tunelů také hnízdo a spíž. Ta mu slouží pro uskladnění živých žížal a larev, které však ochromí svým kousnutím. Krtčí sliny obsahují toxiny, které chycené zvíře ochromí, ale nezabije. Živé žížaly v počtu několika stovek kusů a ostatní tvorové pak slouží krtkovi v zimě jako potrava. Krtek je samotářské zvíře a žije asi čtyři roky, během nichž může napáchat hodně škody. Jak na krtka bez chemie?

Mohlo by vás zajímat:  Krásná a zdravá úroda je sen každého zahradníka. Česnek a kvasnice jsou nejlepšími spojenci

Intenzivními vůněmi proti krtkovi

Tento druh savce takřka nevidí, oproti tomu má velmi vyvinutý čich a ten je také klíčem pro všechny zahradníky, jak se krtka zbavit. Krtek totiž nemá rád určité druhy pachů, především česnek nebo mátu. Kromě toho se doporučuje na zahradu vysadit rostlinky máty nebo keře černého bezu. Na jaře se hodí zasadit cibule narcisů. Na kráse dodá a krtky odradí také okrasný skočec obecný nebo řebčík královský. Podle zkušených pěstitelů též pomáhají chomáče psích nebo kočičích chlupů, případě kočičí trus.

Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/plants-that-repel-moles/
Přidat na Seznam.cz