Kouzelný šeřík je úžasný nejen pro svou vůni a krásu. Šeříkový nálev pomůže při řadě potíží

Šeřík obecný je okrasná rostlina, která zpestřuje nejednu zahradu nádhernými fialovými květy. Jeho omamná vůně láká nejen lidi, ale i hmyz. Správně zpracovaný šeřík má také zdravotní přínosy – pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, krku a revmatické bolesti, snižuje krevní tlak, tlumí kašel, posiluje imunitu a příznivě působí na játra.

Existuje několik odrůd

Šeřík rozkvétá nejčastěji v květnu. Daří se mu na slunných místech, ale nevadí mu ani polostín. Je to keř nenáročný na pěstování, který přežije i extrémně silné mrazy. Na výběr je hned několik odrůd. Madame Lemoine je považovaná za jednu z nejušlechtilejších, jedná se o bílý šeřík s velkými květy, které se objevují až koncem května.

Odrůda Sensation má fialovou až růžovou barvu s bílým okrajem. Šeřík Primrose v parcích a na náměstích moc často nepotkáme, o to exkluzivnější ale je. Má žlutá poupata a krémově bílé květy, samotný keř dorůstá výšky tří metrů. Japonský šeřík je nejnovější odrůdou, která má jasně modré květy. O něco běžnější je odrůda Hortensja, která má kuželovitá květenství se zaoblenými květy. Massena má květy intenzivní fialové barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější mýty dělají z mikrovlnky nebezpečný přístroj. Pravda je však trochu jiná
Zdroj obrázku: Freepik

Jak šeřík užívat?

Šeřík se často používá v lidovém léčitelství. Šeříkový čaj pomáhá při léčbě lupénky, očistě jater, průjmech, hypertenzi, kašli, bolestech v krku a pro posílení imunity. Obsažené flavonoidy vykazují schopnost brzdit růst rakovinných buněk. Květy je nejlepší sbírat pozdě odpoledne nebo večer, obrat je z větviček a uzavřít do sklenice.

Šeříkový nálev lze užívat při hypertenzi, průjmu, jaterních problémech či kašli. Lžičku sušených květů zalijeme sklenicí horké, nikoliv vařící vody a necháme vylouhovat. Nálev z šeříku lze použít také zevně při léčbě kožních problémů, v takovém případě se s ním omývají problematické oblasti pokožky. Před léčbou šeříkovým nálevem se poraďte se svým lékařem. Šeřík by neměli užívat alergici a těhotné ženy.

Zdroj: https://www.healthbenefitstimes.com/common-lilac/
Přidat na Seznam.cz