Maple Leaves Fallen Autumn Are Collected Biodegradable Bag Prepared Further Composting Environment Protection Zero Waste Concept

Kompost ze spadaného listí vytvoří výživné hnojivo pro zahradní rostliny

Kompost by se měl nacházet na každé zahradě. Připravit si jeho základ z listí je velmi výhodné hlavně na podzim. Listí máte všude hodně a stejně ho potřebujete uklidit. Tímto způsobem ho navíc zpracujete a získáte jedinečné hnojivo, které vám dobře poslouží na zahradě při pěstování okrasných rostlin, ovoce i zeleniny. Poradíme vám, jak tento kompost založit.

Sběr a výběr listí

Prvním krokem k výrobě vlastního kompostu z listí je sběr vhodného materiálu. Listí je skvělou surovinou pro kompostování, protože je hojně k dispozici, a pokud je správně rozloženo, může se stát cenným organickým hnojivem. Vyberte si čerstvé listí, vyvarujte se listům napadeným nemocemi nebo škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Z jahod snadno získáme semínka pro nové sazenice

Listí rozdrťte na menší kousky

Máte-li doma nějakého pomocníka, můžete ho využít při drcení listí. Jestli chcete kompost připravit rychleji, tento krok se vám vyplatí. Rozdrcené listí se lépe stmeluje a rychleji se transformuje na kompost. Jestli ne, drtit ho nemusíte.

woman-raking-pile-fall-leaves-garden-with-rake (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Vytvoření hromady

Po rozemletí listí je čas vytvořit hromadu kompostu. Ideálně by měla být umístěna na dobře odvodněném místě a měla by mít dostatek slunečního svitu. Vrstvěte rozemleté listí do hromady, která by měla být ideálně alespoň 1 metr na délku, šířku a výšku. Mezi vrstvami listí můžete přidávat i jiné organické materiály, např. posekanou trávu nebo zbytky z kuchyně.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivnější boj s plevelem: postřik, horká voda i mulč

Otáčení a udržování vlhkosti

Kompostovou hromadu pravidelně obracejte, aby se zajistil rovnoměrný rozklad. Kontrolujte vlhkost kompostu. Měl by být jako houba, stále vlhký, ale ne přemokřený. Přidávejte vodu, pokud je kompost příliš suchý, nebo suchý materiál, jako suché listí, pokud je příliš mokrý.

Doba dozrávání a použití

Po několika měsících až několika letech bude váš listový kompost hotov. Bude mít temnou barvu a příjemnou vůni země. Nyní můžete tento bohatý kompost použít v zahradě nebo na záhonech. Přidáním listového kompostu do půdy zvýšíte její živnost a zlepšíte schopnost udržovat vlhkost. To je zásadní pro zdravý růst rostlin a pěknou zahradu.

Zdroj: https://www.gardenworld.co.uk/case-study/how-to-compost-fallen-leaves/
Přidat na Seznam.cz