close-up-shot-mosquito-leaf

Komáry z balkonu odežene vůně levandule, účinný je také česnek

Jaro je v plném proudu a teplé letní večery jsou tak už za rohem. Mnozí z nás tuto dobu rádi tráví právě na balkóně, terase či zahrádce. I takto idylické posezení ale může překazit například komár. Tento nepříjemný hmyz nás obtěžuje nejen svým vytrvalým bzučením, ale zejména svědivými a často i bolestivými bodnutími. Jak se před nimi tedy chránit? Zkuste využít vůně bylinek.

Co by měl o komárech vědět každý

Komáři jsou drobný hmyz, který dokáže být pěkně vlezlý. Je ale dobré si zapamatovat, že jedinci, kteří z nás tak vydatně sosají krev, jsou pouze samičky. Pro ty je krev nezbytná skrz rozmnožování. Naopak samci mají akorát neškodný sosáček, kterým pijí nektar, a ten jim k životu bohatě stačí.

Mohlo by vás zajímat:  Alobal je v domácnosti nepostradatelný. Byt či dům dokonce ochrání před zloději

Komáří píchnutí by většinou nemělo být životu nebezpečné, i když se může stát, že bude přenášet boreliózu. Existují i lidé, kteří mají na komáří sliny alergii, u těch může být průběh o něco těžší a štípance se pak hůř hojí. Pro úlevu můžete použít volně dostupné krémy a gely, které zmírní podráždění.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak před komáry ochránit svou oázu klidu

Komáři jsou přitahováni mnoha vůněmi. Dokážou vycítit lidský pot, ale často je nalákají i některé vonné květiny. I tak ale existuje pár druhů, které komára spolehlivě zaženou. Ty můžete vysadit buď do truhlíků, nebo na zahradě klidně do záhonů. Efekt mají často i kuchyňské bylinky. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, jelikož to bude účinný repelent proti komárům a ještě je poté hojně využijete při vaření. Tímto způsobem můžete vysadit bazalku, citronovou trávu, rozmarýn, mátu či fenykl.

Mohlo by vás zajímat:  Monstera je odolná, tyhle chyby ale neodpustí. Její listy mohou rychle ztratit na kráse

Hodit se vám bude ale i několik okrasných bylin, jako je například levandule či hřebíček, efektivní bude i vůně česneku. Všechny tyto rostliny totiž vypouštějí silice, které komáři přímo nesnášejí. Rozhodně tak nebudou v jejich blízkosti chtít pobývat.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7947914/plants-that-repel-bugs-and-mosquitos/
Přidat na Seznam.cz