Komáří bodnutí umí znepříjemnit den. Naštěstí existují prostředky, které rychle uleví

Komáří bodnutí umí znepříjemnit den. Naštěstí existují prostředky, které rychle uleví

Neznáme člověka, který by měl komáry rád. I když mohou být komáři prospěšní pro přírodu a koloběh v ní, lidem určitě přímo neslouží. Naopak komáři lidem doslova pijí krev a právě proto jsou lidmi tak neoblíbení. Jak se máme chránit proti tomuto dotěrnému kousavému hmyzu?

Bodnutí komárem

Komárů existuje na světě velmi mnoho druhů. Zajímavé je, že ne všichni se živí lidskou krví. Samci totiž krev vůbec nesají. Ti pijí pouze rostlinné šťávy oproti samicím, které potřebují krev a bílkoviny z ní k tvorbě vajíček. Komáři jsou aktivní v noci. Své oběti si vybírají podle tělesné teploty, vůně kůže i krevní skupiny. Po bodnutí komáři vpustí do napadeného jedince látky, které na malou chvíli zředí krev a ta se pak lépe komářím samicím saje. Tyto látky pak způsobí zčervenání a alergickou reakci v okolí vpichu komára.

Zdroj obrázku: Freepik

Přípravky na bodnutí

Samotná komáří bodnutí nejsou nebezpečná, ale velmi nepříjemné jsou následky. Pro tyto případy jsou k dispozici přípravky pro zmírnění svědění a co nejrychlejší zahojení podrážděného místa. Vhodné je aplikovat chladivé gely s obsahem panthenolu, alantoinu, aloe nebo mentolu. V případě velké alergické reakce se doporučuje užít antihistaminikum. Existují také domácí prostředky k mírnění svědění. Mezi nejoblíbenější patří ledové obklady, šťáva z aloe, vhodné je pomazat místo vpichu octem nebo šťávou z cibule. Pomoci může také roztok aktivního uhlí s vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Z jahodového mlsání mít výčitky nemusíte. Při správném uskladnění vydrží oblíbené ovoce dlouho čerstvé

Prevence před napadením komáry

Vyplatí se chránit se vhodnými přípravky, jako jsou spreje a repelenty z drogérií a lékáren. Na okna domu se doporučuje nainstalovat sítě proti komárům. Komáři nemají rádi vůně esenciálních olejů, jako jsou eukalyptus, levandule nebo meduňka a máta. Proto je vhodné buď tyto byliny zasadit pod okna domu, nebo zapálit aromalampy a aromasvíčky s těmito vůněmi.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-mosquito-bites
Přidat na Seznam.cz