Kočky milují hlazení, některé části jejich těla je ale lepší vynechat

Majitelé koček dobře vědí, že život po boku jejich chlupatých miláčků je samé dobrodružství. Kočky jsou osobité a můžeme se od nich učit relaxaci, zábavě i kladení vlastních potřeb na první místo. Pokud nám to dovolí, můžeme také hodiny hladit jejich hedvábnou srst. Dotek kočky nás uvolňuje, odbourává stres, uklidňuje a má i příznivý vliv na zdraví.

Pohlazení jim připomíná maminku

Výzkum ukázal, že majitelé koček méně často trpí srdečními infarkty a mrtvicemi a jsou obecně odolnější. Většina koček se ráda mazlí, protože jim to připomíná maminku, která jim olizovala srst. Buduje to v nich pocit bezpečí a klidu a to kočky potřebují. Ne každý dotek v nich ale vzbuzuje příjemné pocity.

Kočka má na svém těle specifickou mapu míst, kde jí dotyky nevadí a kde naopak pohlazení vzbuzuje podráždění a hněv. Nejraději se kočky nechávají hladit tam, kde mají nejvíce pachových žláz. Tím totiž zanechávají svůj pach na našich rukou a zvyšuje to jejich pocit bezpečí. Mezi tato místa patří místo mezi ušima, nad nosem, pod bradou, za ušima a na tvářích. Kočky se také rády nechají hladit po hřbetě, kde si můžeme dovolit i silné, energické pohyby.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte jahody o samotě. Bylinky a zelenina ve stejném záhoně je podpoří v bohaté úrodě
Zdroj obrázku: Freepik

Kde kočky raději nehladit?

Naopak kočky nemají moc rády mazlení po stranách trupu, po ocasu a tlapkách. Je také přísně zakázané hladit bříško, i když existují kočky, které svým milovaným lidem takovou něžnost dovolí. Kočky nikdy nehladíme proti srsti, protože snadno elektrizuje a mohlo by to pro ně být nepříjemné, ba dokonce bolestivé.

Při hlazení je nutné sledovat řeč kočičího těla. Každá kočka má svůj charakter, zvyky a vyhraněný názor na to, kdy a jak se chce mazlit. Nesnažte se kočku hladit, když o to zjevně nestojí – v takovém případě bude syčet, ukazovat zuby nebo kousat. Většina koček má nejraději pomalé, klouzavé pohyby rukou, které sledují linie jejího těla. Každá kočka je ovšem jiná a jen vy víte, co té vaší svědčí.

Zdroj: https://www.livescience.com/66013-best-way-to-pet-your-cat.html
Přidat na Seznam.cz