Klíčem bohaté úrody okurek je správná zálivka. Šetřit vodou se nevyplácí

U okurek může dosahovat obsah vody až neskutečných 97 procent. Je tedy jasné, že zálivka hraje hlavní roli ve vývoji plodů a pravidelnost zalévání přináší bohatou sklizeň. Ale jak u okurek vystihnout rovnováhu, aby nedošlo k přelití? Přemíra závlahy může způsobit hnití nebo vznik plísňových či houbových onemocnění. Jak zalévat okurky pěstované na záhonech nebo ve skleníku či fóliovníku? Jaká zálivka je pro rostliny nejlepší a jak často zalévat, aby se dosáhlo velké úrody?

Čím a jak často zalévat okurky?

Nestačí jen zasadit sazenice a čekat na úrodu, pro košíky plné plodů se musí pravidelně zelenina zalévat. Okurky nejsou výjimkou, potřebují ke svému životu dostatek vody, aby plody dozrály. Přílišná vlhkost ale není namístě, protože může veškerou úrodu zlikvidovat plíseň, pro kterou je vlhké prostředí ideální. Zalévat se musí odstátou a vlažnou vodou, není vhodné používat vodu přímo ze studně nebo z vodovodního kohoutku. Při mírných teplotách stačí zalévat maximálně jednou denně nebo ob den, v horkém letním počasí pak dvakrát denně přímo ke stonku, nikoli na listy. Pro zvýšení efektivity je možné okolí rostliny prokypřit.

Mohlo by vás zajímat:  Slupky z ovoce a zeleniny je chyba vyhodit. Rozzáří domov, potěší rostliny a vyženou škůdce
Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na druhu půdy i fázi vývoje

Kdy zalévat více? Rozhodně v případě lehkých písčitých půd se musí zalévat každodenně, u jílovitého podloží pak podle potřeby, protože tento druh podkladu udrží vlhkost po delší dobu. Více vody potřebují rostliny při sadbě a poté v období dozrávání plodů, kdy nesmí být okolní půda suchá. Ovoce by mohlo zhořknout nebo nedosáhnout požadované zralosti. Při teplotách do 27 stupňů Celsia stačí zalévat jednou denně, při horkých letních parnech pak dvakrát denně, v ranních a večerních hodinách. Na jednu rostlinu je potřeba počítat asi s dvěma až pěti litry vody.

U skleníkových rostlin s ohledem na vlhkost vzduchu

Při pěstování okurek ve skleníku je třeba pamatovat na to, že rostou rychleji. Postačuje každodenní zalévání o objemu asi tří litrů vody na rostlinu, přičemž opět se musí jednat o vlažnou tekutinu. Ve fóliovníku stačí zálivka od dva dny. Na noc se musí skleník zavírat, během dne se naopak doporučuje větrání, aby měly rostliny ideální vlhkost vzduchu, podle které zkušení zahradníci nastavují systém zalévání. Pro zvýšení vlhkosti je možné umístit doprostřed skleníku nádobu s vodou, která se postupně odpařuje.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-cucumbers
Přidat na Seznam.cz