Kaštany mají v našich domovech místo již po staletí. Jako symbol ochrany jsou využívány dodnes

Kaštany mají v našich domovech místo již po staletí. Jako symbol ochrany jsou využívány dodnes

Tyto krásné hnědé plody jsou zaručeným symbolem podzimu. Každý, kdo se prochází pod těmito krásnými stromy, si určitě vloží do kapsy několik kousků. Když je doma rozložíte na parapet, můžete se zbavit nezvaných hostů.

Účinky kaštanů

Kaštany fascinovaly lidstvo odnepaměti. Stará legenda říká, že první věc, kterou Štěpán Báthory udělal po nástupu na trůn v Polsku, bylo přivést do země italského architekta, kterého pověřil, aby naplnil jeho sídlo kaštany – měly ho chránit před zlými silami. Naše babičky také věřily v životodárnou sílu těchto podzimních darů, kaštany měly absorbovat špatnou energii a akumulovat ji v sobě, aby se volně nepohybovala po domě.

Mohlo by vás zajímat:  Září je ideální čas na kontrolu a vyčištění střechy před zimou

Po měsíci se kaštany musely sbírat, vyhazovat a na jejich místo položit nové. Je možné, že tato pověra stojí za přesvědčením, že mohou absorbovat elektromagnetické záření, a mnozí z nás je pokládají vedle televizoru nebo notebooku. Dokonce v Polsku v šestnáctém století byly kaštany symbolem svátku mrtvých. Byly ponechány na stole, aby se duše mrtvých mohly připojit k hostině, a kaštany byly sázeny kolem kostelů a hřbitovů.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní ochrana

Kaštany jsou nejen krásnou dekorací, efektivně vypudí z domova pavouky. Jemná vůně, kterou vydávají, je velmi dráždí, takže stačí položit kaštany na parapet nebo k oknům, abyste je účinně vystrašili. Pro lepší účinek je můžete také jemně naříznout, aby jejich vůně byla ještě intenzivnější. Vůni kaštanů nenávidí i mšice. Takže stačí postříkat rostliny studenou vodou s přídavkem kaštanového prášku, abyste se těchto škůdců jednou provždy zbavili.

Mohlo by vás zajímat:  Korejští vědci potvrzují dobrý vliv studeného světla při probouzení. Zkuste ho také

Kaštany jsou také známé svým pozitivním vlivem na naše zdraví a krásu. Bylo prokázáno, že posilují krevní cévy a zabraňují tvorbě takzvaných pavoučích žil a jsou bohatým zdrojem flavonoidů, které utěsňují cévy a mají protizánětlivý účinek. Kaštanový gel se doporučuje pacientům bojujícím s kardiovaskulárními onemocněními a křečovými žilami. Studie ukázaly, že extrakt z jírovce koňského účinně zmírňuje otoky a bojuje proti pocitu takzvaných těžkých nohou. Již nějakou dobu se používá i v boji proti celulitidě – obsažený saponin má antiedematózní účinek a zlepšuje tok lymfy.

Zdroj: http://www.karensgardentips.com/garden-history/ten-interesting-facts-about-chestnuts/
Přidat na Seznam.cz