2148972879

„Jsou to mé potraviny. Zaplatil jsem je, tak je mohu klidně vyhodit,“ odvětil jsem sousedce na výtku, že plýtvám

Když je něco mého, můžu si s tím dělat, co budu chtít. Pokud jde o zeleninu, tak ji mohu klidně všechnu sníst, nebo ji vyhodit do popelnice. Sice jde o plýtvání, ale co je komu do toho, co se rozhodnu udělat se svým majetkem, který jsem si zaplatil.

Včera jsem šel vyhodit odpadky a u kontejnerů jsem potkal naši sousedku, paní Dvořákovou. Je to typ člověka, který si všímá všeho a vždy má potřebu se do všeho vměšovat. Tentokrát si všimla, že vyhazuji docela dost zeleniny a hned na to reagovala. „To je ale plýtvání, vyhazovat takovou zeleninu,“ řekla.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelná kontrola domácích spotřebičů zajistí jejich spolehlivost a bezpečnost

Ano, vyhazoval jsem zeleninu, která už nebyla dobrá. Koupil jsem ji s tím, že ji sním, ale nakonec se to nepovedlo. A teď už byla prostě nepoužitelná. Koupil jsem jí moc, čekal jsem že vydrží déle, ale nestalo se. Než riskovat nějaké žaludeční problém, to ji radši vyhodím. Nedá se nic dělat. Také mě to trochu mrzí, ale nejsem blázen, abych jedl něco, co je nahnilé a možná tam jsou i zárodky plísní.

„Je to moje zelenina, tak si ji můžu klidně vyhazovat a plýtvat,“ odpověděl jsem jí. Cítil jsem, že nemám povinnost se jí zpovídat z toho, co dělám se svými věcmi. Přidal jsem, že by bylo lepší, kdyby se příště starala o sebe. Že jí také nenahlížím do odpadků a nekontroluješ, co vyhazuje a co ne. A určitě by se tam také něco našlo.

Mohlo by vás zajímat:  Účet za elektřinu vás už děsit nemusí. I na maličkostech lze hodně ušetřit

Paní Dvořáková na mě hleděla s mírným překvapením. Asi nečekala, že jí takto odpovím. Pak ale jen pokrčila rameny, zakroutila hlavou a odkráčela pryč. Patrně za svou kamarádkou z domu. Denně se scházejí, sedí u okna a mají dokonalý přehled o všem, co se v domě jenom šustne. Teď patrně budu probírán za to, že jsem vyhodil trochu té zeleniny do kontejneru.

Chápu, že plýtvání není dobré a sám se snažím vyhazovat co nejméně. Ale někdy se prostě stane, že něco nezvládnete sníst včas. A v tomto případě to byla opravdu moje věc. Jestli bude mít sousedka ještě jednou podobný problém, přísahám že příště ty odpadky nasypu k ní před dveře, ať mi je tedy nejprve vytřídí, abych věděl, co vyhodit mohu a co nikoliv.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz