hedgehog-scientific-name-erinaceus-europaeus-close-up-wild-native-european-hedgehog-facing-right-natural-garden-habitat-green-grass-lawn-horizontal-space-copy

Ježek je spojenec každého zahradníka. Naláká ho jídlo a přístřešek

Kdo vlastní pozemek nebo zahrádku, jistě ví, jak náročná je péče o ni. Každý den je co dělat na zahradě. Veškeré vynaložené úsilí potom stojí za to. Mohou ale nastat komplikace, kdy různí škůdci napadají plodiny a mnoho hodin strávených prací na zahradě přijde vniveč. Jak si poradit s otravným hmyzem a dalšími škůdci v zahradě? Nemusíte volit radikální ani chemické řešení. Stačí, abyste přilákali do své zahrady ježka.

Ježek

Ježek je roztomilé a navíc užitečné zvíře. Ve svém přirozeném prostředí je považován za všežravce. Jeho strava se skládá především z malých měkkýšů, hmyzu, obojživelníků a v některých případech si vystačí se zeleninou i ovocem. Pokud tedy spatříte v blízkosti své zahrady ježka, neváhejte a začněte jej vábit.

Mohlo by vás zajímat:  Se mšicemi zatočí přírodní postřik, který si jednoduše vyrobíte z několika surovin

Vábení jídlem

Když už tedy spatříte ježka a chcete, aby byl ve vaší zahradě, nalákejte ho jídlem. Skvělým pokrmem je mokré krmivo pro kočky. Ježci nepohrdnou ani syrovým hovězím či vepřovým masem. Můžete vařit i droby, ale posléze je ostrouhejte. Ježci s chutí spořádají i kukuřici, jablko (nadrobno nakrájené), mrkev nebo hroznové víno. Pamatujte, že jakékoliv jídlo, které podáváte, by nemělo obsahovat sůl. Ježkovi pravidelně poskytujte také přísun vody v nějaké misce.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytvořte ochranu před ostatními zvířaty

Myslíte si, že stačí nachystat potravu a máte vyhráno? V přírodě nežijí pouze ježci, ale také další zvířata, která nepohrdnou jídlem zdarma. Vytvořte tedy krmítko tak, aby se do něj dostal pouze ježek. V tomto případě položte dvě cihly na zem a vytvořte mezeru mezi nimi zhruba 20 centimetrů. Na cihly položte prkno se zavážím.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava zahrady na novou sezónu: péči potřebují stromy, záhony i nábytek

Podmínky pro žití

Když už máte vyřešenou stravu a krmítko, zbývá vytvořit pro ježka vhodné prostředí. Ježci milují pohyb ve vysoké trávě. Dopřejte mu kousek zahrady, který zůstane nedotčen sekačkou. Můžete přidat také spadané listí, které naláká i přirozený hmyz, takže ježek bude mít i přísun k potravě. Obchody nabízí také domečky pro ježky, takže si je můžete pořídit.

Při sekání dávejte pozor, abyste nezabili ježka, vždy buďte opravdu obezřetní. Pokud používáte na zahradě pesticidy, ježek se na vaší zahradě neusadí.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a19772562/how-attract-hedgehogs-into-garden-hedgehog-houses/
Přidat na Seznam.cz