hedgehog-scientific-name-erinaceus-europaeus-close-up-wild-native-european-hedgehog-facing-right-natural-garden-habitat-green-grass-lawn-horizontal-space-copy

Ježek je na zahradě spojenec. Vytvořte mu vhodné podmínky

Ježci patří mezi roztomilá zvířátka, na která můžete narazit. Nejčastěji je potkáte hlavně na podzim, kdy hledají vhodné místo k zimnímu spánku. Možná to ani nevíte, ale ježek vám může pomoci na vaší zahradě. Na zahradách totiž hledá potravu v hromadách listí, vysoké trávě nebo pod keři. Tím, že ho necháte na své zahradě, mu poskytnete přísun k potravě a on vás za odměnu zbaví škůdců. Zní to jako ideální scénář, že ano?

Nevyplašte jej

Když dítě spatří ježka, okamžitě touží po kontaktu s ním. Naše vnitřní dítě v dospělosti může mít podobný nápad, ale v obou případech se jedná o nevhodný akt. Tímto postupem byste přispěli k jeho vyplašení, což nechcete. Vyvarovat byste se měli také vysokého hluku nebo rychlých pohybů. Při setkání jej pouze tiše pozorujte. Zakročte pouze tehdy, pokud mu hrozí nebezpečí. V případě, že vykazuje ježek známky zranění, odvezte jej k veterináři.

Zdroj obrázku: Freepik

Ježek jí výhradně v noci

Ježci jsou nočními tvory, co se týče stravování. Neznamená to však, že byste na ně nemohli narazit přes den. Ježci milují jablka, ale stejně tak i hmyz nebo žížaly. Denně spořádají okolo 150 gramů jídla. Rozdíl oproti jiným zvířatům spočívá v tom, že si nedělají pravidelné zásoby před zimním spánkem. Rozhodně se vyvarujte nápadů, jako je podávání pečiva, zejména chleba, nebo mléka.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stálezelené keře zútulní balkon a postarají se o celoroční soukromí

Nachystejte jim vhodné podmínky

Abyste nalákali ježka do zahrady, budete mu muset nachystat vhodné prostředí. Nejlepší bude, když na určitých místech necháte haldy listí, které je nalákají. Vyvarujte se použití chemických prostředků, jelikož jim obsažené toxiny mohou ublížit, nebo je dokonce i usmrtit. Investovat můžete také do pořízení domečku pro ježky.

Údržba zahrady

Sekání trávníku a údržba zahrady je klasickým obrázkem většiny zahrádek. Na podzim byste měli zbystřit během sekání vysokého trávníku. Ježci se skrývají především u keřů nebo ovocných stromků. Hromady listí a větví nechte v okolí těchto dřevin. Možná právě tam si najde útočiště ježek.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a19772562/how-attract-hedgehogs-into-garden-hedgehog-houses/
Přidat na Seznam.cz