Jarní procházka může skončit i fatálně. Některým rostlinám se vyplatí obloukem vyhnout

Na jaře a v létě mnoho z nás vyrazí do lesa na houby a sběr dalších plodů. Bohužel se kvůli tomu zvyšuje počet lidí, kteří se otrávili jídlem. Nejedná se přitom jen o houby. Otravu způsobuje mnoho rostlin, na které byste si měli dávat pozor. Jaké běžné rostliny mohou způsobit velmi nebezpečnou reakci v těle, a dokonce vést k smrti? Na tyto rostliny si dávejte pozor!

Červené bobule a oblíbený mák

Tis je jehličnatý strom nebo velký keř, který možná máte na své zahradě i vy. Hojně se vyskytuje také v parcích a lesích. Během teplých měsíců se na něm utvoří červené plody, které připomínají borůvky. Dávejte si pozor, protože konzumace těchto plodů je velmi nebezpečná a může způsobit otravu. První příznaky se mohou objevit již za 30 minut po konzumaci.

Mák je velmi oblíbenou pochutinou, která se používá při pečení. Jde o jednoletou rostlinu s červenými květy. Vidět ho můžete na louce nebo poli. Jeho pěstování je regulováno, protože z něj lze vyrobit silnou drogu. Mák obsahuje morfin, kodein, papaverin a tebain. Tyto složky jsou možná příznivé pro výrobu drog, ale rozhodně ne pro vaše tělo. Z louky ho proto nikdy nekonzumujte a raději si ho kupte v obchodě, kde je zpracovaný a upravený tak, aby nebyl jedovatý.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený i zatracovaný teflon: v kuchyních stále hraje prim i přes řadu mýtů
Zdroj obrázku: Freepik

Voňavé květiny a pálivé rostliny

Konvalinky jsou krásné květiny, které připomínají zvonky. Často zdobí zahrady i vázy v našich domovech. Pamatujte ale na to, že každá část konvalinky je jedovatá a obsahuje silné srdeční glykosidy. Konvalinku většina z nás nedá do úst, ale i tak se můžete otrávit. Stačí, když se jí dotknete. Dojít může k podráždění očí a po kontaktu s ústy nebo očima budete infikováni jedem.

Bolševník Sosnowského je rostlina, kterou můžete najít v divoce zarostlých částech lesa nebo louky. Najít ji ale můžete také na sídlišti nebo u rodinných domů. Vypadá podobně jako kopr, protože je vysoký a má bílé listy. Bohužel obsahuje furanokumariny, které jsou velmi škodlivé a po kontaktu s lidskou pokožkou mohou způsobit popáleniny 2. až 3. stupně s puchýři. Jakmile tuto rostlinu uvidíte, snažte se jí vyhýbat.

Zdroj: https://blog.fantasticgardeners.co.uk/17-toxic-plants-in-your-garden/
Přidat na Seznam.cz