Hortenzie stále patří mezi nejkrásnější keře. Vynikne v květinových kompozicích i sama o sobě

Hortenzie je krásná, svěží a dlouho kvetoucí rostlina, kterou lze pěstovat jak v záhonech, tak v květináčích. Pochází z Dálného východu a může dorůstat výšky 3 metrů. Květy se shromažďují ve velkých shlucích. Kvete od července do října. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Vanille Fraise, Polar Bear, Limelight (hortenzie latnatá) a Diamant Rouge.

Základem je správné umístění

Hortenzie má ráda polostinná místa, ale dobře se jí bude dařit i na slunci, pokud jí zajistíte neustále vlhký substrát. Je mrazuvzdorná, takže bez problémů přežije i zimní období. Stejně jako ostatní keře z této čeledi má tato rostlina ráda mírně kyselou, vlhkou a úrodnou půdu. Aby krásně kvetla, vyplatí se opatřit zeminu velkým množstvím humusu nebo použít organický kompost či rašelinu.

Hortenzie nemá ráda sucho, proto je dobré ji v případě delšího období bez deště zalévat. Zejména v době, kdy se tvoří květenství. Nejhojněji kvete od konce srpna do září, což je zároveň období, kdy je možné vysazovat ji ven. Když keře hortenzií kvetou, po důkladném promočení kořenového balu a zasazení do vhodného substrátu se na zahradě snadno uchytí.

Mohlo by vás zajímat:  O muškáty se zvládne postarat i začátečník. Pro bohaté květy stačí splnit jen několik podmínek
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy ji sázet ven?

Hortenzii lze sázet také na jaře v březnu nebo začátkem dubna, ještě předtím, než se jí rozvinou listy. Případně můžete počkat do října až listopadu, kdy listy usychají a rostlina dřevnatí. V tomto období je vhodné rostlinu množit odřezáním výhonků s pupeny. Hortenzie namnožené v listopadu umístěte do nádob s pískem a zahrabejte do něj celý výhon. Chraňte před mrazem a na jaře vysaďte.

Hortenzie se skvěle hodí do trvalkových záhonů v kombinaci s jinými keři, ale vypadá dobře i jako solitér. Tak totiž naplno vyniknou její shluky pestrobarevných květů. Brzy na jaře je potřeba rostlinu seříznout. Pokud se rozhodnete pro pěstování na balkonech a terasách, budete jí muset sehnat dostatečně velký květináč.

Zdroj: https://gilmour.com/hydrangea-care
Přidat na Seznam.cz