Hortenzie mohou zdobit domov po celý rok. Usušené květy vytvoří ojedinělou dekoraci

Nápadné květy hortenzie vypadají na záhonech velkolepě. Chcete si kousek této krásy přenést i domů? Naučte se, jak hortenzie sušit, aby neztrácely barvu a nehnědly. Tak vám kulatá květenství připomenou letní měsíce během nejchmurnějších a nejchladnějších zim. Doporučuje se počkat, až se květenství plně rozvinou, a teprve poté je z rostliny odříznout.

Důležitý je správný čas

Pro řezání hortenzií si vyberte jasný a suchý den, nedělejte to ihned po dešti nebo během ranní rosy. Vlhkost na květech může bránit vysychání, což vede k rozvoji plísní. Dejte pozor na jakékoliv známky poškození, které by mohlo značit přítomnost škůdců, nebo změnu barvy květů, která by vypovídala o onemocnění.

Tak jako ostatní rostliny a bylinky i hortenzie by se měly sušit na suchém a vzdušném místě zavěšené tak, aby květenství směřovala dolů. Ujistěte se, že se nedotýkají zdi, nábytku nebo jiných předmětů v interiéru, jinak by mohly ztratit svůj kulovitý tvar. Místo musí být stinné, protože při vystavení slunečnímu záření budou květy blednout. Celý proces sušení bude trvat dva až tři týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Vytopený byt může rostliny i zabít. S několika tipy přečkají ve zdraví až do jara
Zdroj obrázku: Freepik

Sušení v písku nebo ve váze

Hortenzie můžete sušit také v písku. Nejprve ho ale musíte asi čtyři hodiny sušit v troubě při mírné teplotě. Díky tomu bude lépe absorbovat vlhkost a květy udrží v perfektním stavu. Hortenzie vložte do vysoké krabice tak, aby byly ve vzpřímené poloze. Zasypte je rozehřátým pískem a nechte dva až tři týdny působit. Pak písek vysypte a opatrně ho oprašte z květenství.

Poslední metodou je sušení hortenzií ve váze. Ihned po nařezání květů je vložte do vysoké nádoby s trochou vody. Stonky by měly být ponořené maximálně do poloviny délky. Vodu nevyměňujte ani nedoplňujte, nechte rostlinu pozvolna schnout. Jakmile květy uschnou, nastříkejte květenství lakem na vlasy, abyste zpevnili okvětní lístky, zabránili jejich padání a jejich blednutí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/the-best-ways-to-dry-hydrangea-flowers-1402117
Přidat na Seznam.cz