Hnojivo vytažené z koše: za odpadky budou rostliny vděčné, každá si najde svoje

Mnoho zahrádkářů a pěstitelů přechází z chemických prostředků na domácí varianty hnojiv. Nejen že jsou mnohem levnější, ale také mnohem lepší pro rostliny, vaše zdraví i životní prostředí. Na většinu z nich potřebujete jen věci, které byste v domácnosti obvykle vyhodili. Díky tomu za ně neutratíte ani korunu a vaše rostliny budou šťastné, že o ně pečujete. Jak si vyrobit tři nejoblíbenější hnojiva?

Hnojivo z vaječných skořápek

Vaječné skořápky obsahují až 80 procent vápníku, ale také zinek, fluor, síru a křemík. Díky tomu dokážou úžasně vyživit nejen lidské tělo, ale také rostliny. Toto hnojivo je nejoblíbenější pro levandule, pivoňky, bez, okurky, cukety nebo zelí. Skořápky zalijte vroucí vodou a nechte týden na teplém místě. Jednou za čas směs promíchejte. Před použitím hnojivo zamíchejte a nalijte do půdy kolem rostliny. Druhou možností je usušit skořápky, rozdrtit je a používat jako prášek.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo z banánových slupek

Slupky z banánů (stejně jako banány) obsahují draslík, fosfor, vápník, síru a mnoho dalšího. Výroba hnojiva ze slupek, které byste jinak vyhodili, je velmi jednoduchá. Slupky nakrájejte na menší kousky a vložte přímo do substrátu. To můžete udělat pár týdnů před výsadbou. Pravé hnojivo vyrobíte z nastrouhaných slupek. Vložte je do sklenice, zalijte teplou vodou a nechte 14 dní odstát. Potom hnojivo nařeďte v poměru 1 : 1 a používejte k zalévání nebo postřiku rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  S novými botami si domů přineseme i malé pytlíčky silikagelu. Ten rozhodně nepatří do koše

Hnojivo z kávové sedliny

Kávová sedlina je další produkt, který běžně vyhazujeme. Můžeme ho přitom použít jako hnojivo. Obsahuje dusík, draslík a hořčík. Používat ji můžete na borůvky, mrkev, azalky, růže nebo hortenzie. Stačí, když nasypete jednu plnou sklenici kávové sedliny do 10 litrů teplé vody. Promíchejte a nechte sedlinu nabobtnat. Používejte jednou týdně. Na pokojové rostliny vám stačí 1–2 lžičky kávové sedliny a sklenice teplé vody.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/8-homemade-garden-fertilizers-24258
Přidat na Seznam.cz