Doplatili jsme na výhodné nastavení záloh za elektřinu. Dodavatel se nám při reklamaci vyúčtování vysmál

Doplatili jsme na výhodné nastavení záloh za elektřinu. Dodavatel se nám při reklamaci vyúčtování vysmál

Nastavili jsme si zálohy, celý rok se smáli, ale teď pláčeme. A jsme naštvaní. Přišlo nám vyúčtování od dodavatele elektřiny, a když jsem ho viděla, málem jsem omdlela. To, kolik máme doplatit, je doslova výsměch slušným pracujícím lidem.

Opravdu tolik?

Když jsme s manželem poprvé viděli tu částku, kterou máme doplatit, mysleli jsme, že to je chyba. Že jde o překlep, nějaký omyl, chybný výpočet. Takže jsme ihned zamířili na pobočku, kde se nám doslova vysmáli. A to ve stylu, teď cituji, „Čemu se divíte, když jste celý rok platili tak nízké zálohy?“ Tahle odpověď nás šokovala. Ano, částečně je to i naše chyba, ale snad nám někdo mohl říct, že by bylo dobré je navýšit.

Rok pohody, teď měsíce hororu

Celý loňský rok jsme netušili, že by vyúčtování mohlo skončit takovým hororem. Nastavené zálohy pro nás byly vyhovující, každý rok víceméně stačily, doslova jsme si libovali v tom, jak nízkou spotřebu vlastně máme. Ale tahle radost brzo skončila, když přišlo vyúčtování. Námi nastavené zálohy se ukázaly jako nedostatečné. A ten rozdíl musíme co nejdříve doplatit. Ale z čeho, to netuším. Takovou částku najednou dohromady prostě nedáme.

Mohlo by vás zajímat:  Odvzdušnění radiátoru předejde zbytečným nákladům. Jednoduchý postup zvládne úplně každý
Zdroj obrázku: Freepik

Nenaleťte jako my

V podstatě jsme dodavateli elektřiny naletěli. To on nám umožnil nastavit si zálohy, v podstatě jaké chceme. Kdo by nevyužil jejich snížení, když má možnost, že? Vždy jsme si tak nějak mysleli, že je nějaká hranice odpovídající naší spotřebě, aby na nás za rok ve vyúčtování nečekala šílená částka. Ale to není pravda.

Proto nenaleťte jako my, teď víme, že lepší je platit zálohy vyšší a mít případný přeplatek než narychlo řešit nedoplatek, který je u nás 12 000 Kč. A to nám pochopitelně ještě zvedli současné zálohy na zhruba dvojnásobek. Takže jsme v problémech a kontokorent nebo úvěr je teď pro nás jediné řešení, protože odstřižení elektřiny opravdu riskovat nechceme.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářky Michaely H., redakčně zkráceno a upraveno.

Přidat na Seznam.cz