Domácím okurkám se nic nevyrovná. Snadno si je vypěstujete i na malém balkoně

Domácím okurkám se nic nevyrovná. Snadno si je vypěstujete i na malém balkoně

Nemáte zahradu? To ještě neznamená, že jste odkázáni jen na místní supermarket nebo trh se zeleninou. I tu totiž můžete pěstovat doma na balkoně, pro pěstování se hodí různé druhy včetně okurek. Domácí okurky chutnají sladce a jsou vždy čerstvé, k tomu je jejich pěstování velmi snadné. Dobře rostou v truhlících, velkých květnících, plastových nádobách i silných pytlích. Inspirujte se tipy pro jejich pěstování na malém prostoru, budete se divit, jak velkou úrodu budete sklízet!

Balkonové pěstování je snadné

Co je nutné vzít v potaz? Především omezený prostor, který umožňuje u okurek pěstování odrůd, kterým se říká keříčkové nebo stromkové. Jednou z novinek posledních let je pak takzvaná okurka roubovaná svačinová, typ, který je určený přímo pro květníkové pěstování. Kromě posledně jmenované odrůdy budou potřeba podpěry, sazenice by také měly být chráněny před větrem, průvanem i deštěm zástěnou nebo stříškou. Nové odrůdy přináší bohatou úrodu, vytváří ale také příjemné zelené zákoutí na balkoně nebo terase.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence z domova vyžene vůně okurky, octa nebo koření
Zdroj obrázku: Freepik

Čas pro sazenice

Běžně se vysévají okurky v polovině dubna, kdy se sází semínka do rašelinových nádob nebo malých květináčů, v polovině května se poté přesouvají do velkých nádob na balkon. Okurky jsou teplomilné a nesnesou změnu teplot, proto je dobré posečkat do doby, kdy jsou dny teplé a noci nejsou příliš studené. Co dělat, když se promarnil dubnový termín pro výsev? Není nic ztraceno, na balkoně lze vysévat okurky v květnu přímo do nádob, je však nutné počítat s tím, že sklizeň bude mít asi měsíční prodlevu. Na druhou stranu na balkonech bývá teplejší klima a při pravidelné zálivce lze zpoždění mírně dohnat.

Mohlo by vás zajímat:  Nezvaní škůdci si rádi ukousnou z našich kuchyňských zásob. Vypořádejte se s nimi nadobro

Zamilované do slunce

Okurky zbožňují sluneční paprsky, proto se jim výtečně daří na balkonech a terasách směřovaných na jihovýchod nebo na západ. Při celodenním vystavení slunci je vhodné zajistit rostlinám stříšku pro poskytnutí stínu hlavně v červenci a srpnu, kdy bývají vysoké teploty a jasné dny. Okurky potřebují úrodný a humózní substrát, přihnojovat je možné pomocí sušených banánových slupek. Povrch se doporučuje mulčovat, aby nedocházelo k vysušování povrchu. Právě zálivka je u okurek klíčová, vyplatí se zalévat v horkých dnech dvakrát denně, případně pořídit závlahový systém.

Zdroj: https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/planting-cucumbers-on-the-balcony-tips-and-tricks/
Přidat na Seznam.cz