Dobře zařízená ložnice umožní klidný a kvalitní odpočinek
Kvalitní spánek je jedním z hlavních klíčů ke zdraví. Jakmile nespíte každou noc dostatek hodin a neužijete si klidný spánek, nemůžete během dne dobře fungovat. Základem je navržení nádherné ložnice, která podpoří váš spánek a přinese vám maximální množství odpočinku během každé noci. Kvalita matrace a ložního prádla není jediným faktorem, který můžete ovlivnit.
Ticho a klid
V první řadě se ujistěte, že máte v ložnici klid. Rušivé zvuky od sousedů můžete ztlumit pomocí koberce nebo izolačních panelů na zeď či strop. Kvalitní okna vám zajistí klid z ulice a můžete si také pustit uklidňující hudbu, která vám pomůže usnout.
Pohodlí je extrémně důležité
Nezapomínejte pochopitelně na správně tvrdou matraci i polštáře. Deka vás musí v zimě příjemně hřát a v létě chladit. A podmínkou je také prodyšné pyžamo, ve kterém se nebudete zbytečně potit. To je důležité nejen v létě, ale také během zimních měsíců.
Zajistěte správnou teplotu
V ložnici by mělo být trochu chladněji než v jiných pokojích vašeho domova. V zimě to snadno ovlivníte pomocí nižší teploty na radiátoru. V ostatních ročních obdobích si nezapomeňte před spaním otevřít okno. Ideální teplota na spaní je mezi 16 až 18 stupni, maximálně 20 stupňů.
Aromaterapie
Tohle je možná trochu netradiční, ale některé vůně vám večer před spaním pomohou zklidnit mysl a lépe usnout. Patří mezi ně např. levandule, máta nebo jasmín. Nejlepší je použití esenciálních olejů a difuzérů. Svíčky vám také pomohou, ale musíte je zapálit na chvíli před příchodem do postele a potom je sfouknout.
Žádná elektronika v ložnici
Tohle je mnohem důležitější, než si lidé myslí. Hodně z nás má v ložnici televizi a používáme v posteli mobily. To je jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat pro svůj spánek. Modré světlo z těchto přístrojů totiž narušuje přirozenou činnost mozku před usnutím. Proto dejte všechny technologie pryč!
Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/how-to-design-the-ideal-bedroom-for-sleep