Dobře vyprat záclony nemusí být snadné. S několika vychytávkami se to ale vždy podaří

Dobře vyprat záclony nemusí být snadné. S několika vychytávkami se to ale vždy podaří

Domácí práce obecně nejsou příliš oblíbené, ale některé většina z nás přímo nesnáší. Mytí oken a čištění záclon mezi tyto aktivity rozhodně patří. Naštěstí existují skvělé tipy a triky prakticky na každou činnost pro udržování čisté domácnosti, které vám pomohou vše usnadnit a urychlit. A takové rady existují i pro záclony. Dnes se podíváme na jeden jednoduchý postup, díky kterému budete mít sněhově bílé záclony, a přitom se nenadřete.

Jak na to?

Každý z nás chce mít nádherně bílé záclony bez mastnoty, která se na nich může držet kvůli vaření, pečení nebo topení. Mastnotu můžete odstranit jednoduše tak, že do prádla nalijete lžíci prostředku na mytí nádobí a klasicky je vyperete. Pokud bojujete s bělostí, vyperte záclony klasickým způsobem. Poté je namočte do soli (3 litry vody na 4 lžíce soli). Důkladně vymáchejte a zavěste na čistá okna. Uvidíte, že budou zářit čistotou.

Mohlo by vás zajímat:  Kovové regály do domácnosti? Proč ne!

Kromě soli můžete na bělení vyzkoušet také prášek do pečiva, který rovněž skvěle funguje jako bělidlo. Jeden balíček prášku na pečení stačí na 5 litrů vody. Záclony namočte alespoň na hodinu a poté je vypláchněte. Pokud se rozhodnete je vyprat klasicky v pračce, můžete k pracímu prostředku přidat také prášek do pečiva a nemusíte záclony namáčet.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dalšího můžete vyzkoušet?

Máte-li doma tylové závěsy a potřebujete je spolehlivě vyčistit a navrátit jim původní lesk, namočte je na hodinu do vlažné mýdlové vody. Poté je vložte do horké mýdlové vody a nakonec je dejte do horké lázně s přídavkem jedlé sody (5 g jedlé sody na 1 litr vody). Až budete mít tento proces za sebou, vymáchejte je ve studené vodě, nechte uschnout a pověste. Uvidíte, že budou opět nádherně čisté.

Mohlo by vás zajímat:  Přípravě ryb se mnozí raději vyhýbají. Nepříjemného zápachu se lze přitom snadno zbavit

Na běžné záclony můžete použít ještě jeden trik, který vás nebude stát žádné peníze. Potřebujete na něj totiž jen vaječné skořápky, které obvykle vyhazujete. Připravte si rozdrcené skořápky a vložte je do plátěného nebo bavlněného sáčku. Ten přidejte do pračky a záclony normálně vyperte. Skořápky nádherně absorbují nečistoty a prach, takže vaše záclony budou opět dokonale čisté.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-curtains
Přidat na Seznam.cz