Díky správnému prořezání na podzim bude angrešt příští sezónu obsypaný plody

Díky správnému prořezání na podzim bude angrešt příští sezónu obsypaný plody

Velmi jednoduchým způsobem můžete podpořit angrešty do nové sezóny, aby přinesly hodně plodů. Celý trik spočívá v jejich každoročním prořezávání. Zjistěte, proč byste tento krok neměli přeskočit. Udělejte ho na podzim a na jaře si můžete vychutnat krásně kvetoucí keře.

Podzimní prořezávání

Podzimní prořezání připraví keře na nadcházející zimu. I když na jaře obvykle prořezáváme angrešt, tento krok se nevyplatí přeskočit ani na podzim. V tomto ročním období provádíme tvarovací řez. Spočívá v odstranění starých nebo poškozených výhonků, které by v kombinaci s padajícími listy a obdobím dešťů mohly sloužit jako živná půda pro bakterie a houby.

Odstraněním nepotřebných větví zbavíme keř příliš velkého množství výhonků a snížíme frekvenci aplikace minerálních hnojiv. Takto připravený keř má větší sílu pro přežití náročných povětrnostních podmínek. Tímto způsobem mu umožňujeme i více plodit v jarním období. Správně provedené ošetření jasně zlepšuje mikrocirkulaci vzduchu a poskytuje rostlině neomezený a volný přístup k přirozenému světlu.

Zdroj obrázku: Freepik

Omlazující péče

Jedním z nejdůležitějších kroků při celoroční péči o angrešt je provést takzvaný omlazující řez. To je obzvláště důležité, pokud v naší zahradě rostou starší sazenice hustých angreštů. Léčba se vyplatí hlavně v tom případě, že jsme keřům dosud nevěnovali příliš mnoho péče.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinný repelent odradí všechny otravné komáry. Oblíbené vůně navíc zpříjemní den

Omlazující řez se nejlépe provádí brzy na jaře. Tehdy odstraníme většinu slabých výhonků a ponecháme maximálně pět nejsilnějších. V následujícím roce zkrátíme větvičky o 1/3 celkové délky a mrtvé nebo křížící se výhonky úplně odřízneme. Tímto způsobem zlepšíme celkový stav rostliny, což bude mít za následek hojnější úrodu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/gooseberries/cutting-back-gooseberry-bushes.htm
Přidat na Seznam.cz