Ďábelská bylina zbaví tělo bolesti, zánětu i otoku. Její síla pochází až z daleké Afriky

Naše babičky dobře věděly, o jaké rostlině je řeč. V současnosti je čertův dráp nebo také ďáblův spár či čertovo kopyto známé u sportovců, kteří holdují lidové medicíně. Ostatní nemají o zázraku, který pochází z jižní Afriky, vůbec tušení, přitom může pomoci s mnoha různými neduhy, zejména s bolestmi kloubů a svalů nebo po úrazech. Poradí si i s dalšími onemocněními, ale jak se vlastně používá a jaké jsou jeho účinky?

Harpagofyt neboli čertův dráp

Tento sukulent, který se oficiálně nazývá harpagofyt, je známý už po staletí a v jižní Africe se používá běžně k léčbě různých nemocí. Právě z jižní Afriky, konkrétně z Namibie, se dostala rostlina a její výtažky do Evropy, kde se poprvé objevily na začátku 20. století. A proč má tento sukulent tak hrozivý název? Kvůli souplodí, kdy se vytvářejí výběžky podobné stočeným nebo ohnutým drápům. V současnosti jsou v tuzemsku k dostání výtažky z kořenu této rostliny, různé masti, balzámy, gely nebo potravinové doplňky, objevuje se též čaj s přídavkem této byliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Unikátní glykosidy s protizánětlivými účinky

V čem je tento sukulent unikátní? Zejména v obsahu glykosidů s protizánětlivými a antioxidačními účinky, které ulevují od bolesti a léčí zánět. Čertův dráp se doporučuje při léčbě osteoporózy, pro své analgetické a protizánětlivé vlastnosti je přírodní alternativou při dně. Podle jedné ze studií ohledně využití čertova drápu je možné jej užívat při hubnutí, protože potlačuje chuť k jídlu.

Mohlo by vás zajímat:  Realitním makléřům se prodlužuje čas na složení zkoušek. Ministryně Dostálová řekla důvody

Mast při bolestech svalů a kloubů

A proč používat mast nebo gel s přídavkem čertova drápu? Především pro hojivé účinky, kterých dosahuje při bolestech svalů, kloubů, revmatu, artritidě, zánětu šlach nebo svalovém napětí. Je úlevou po úrazech, zejména při kombinaci s kostivalem lékařským, s mentolem nebo se zelenou slávkou. Pravidelná aplikace zlepšuje krevní oběh a snižuje tvorbu otoků, může se používat při pocitu těžkých nohou. Čertův dráp se může aplikovat několikrát denně na menší plochy pokožky, při vnitřním užívání hrozí průjem nebo bolesti břicha, může taktéž dojít k nadměrnému snížení hladiny cukru v krvi.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/devils-claw
Přidat na Seznam.cz