Cukr vysypaný na podlahu odhalí, jestli se v domácnosti nezabydleli švábi
Rozmnožování švábů je velmi rychlé a boj s nimi obtížný. Proto je důležité škůdce co nejdříve odhalit. Dospělý šváb měří 17–29 milimetrů, jeho tělo je lesklé a hnědočerné. Většinou se tito škůdci vyskytují ve skupinách. Jsou to všežravci a mají v oblibě vlhká a teplá místa.
Kde se švábi berou?
S největší pravděpodobností se s nimi setkáte v kuchyni. Můžete je domů přinést s použitým nábytkem, oblečením nebo hračkami. Přinesení švábi se v domácnosti rychle zabydlí. Ideální je pro ně teplota 20 stupňů a dostupná potrava v kuchyni.
Ověření přítomnosti švábů
Pokud nabydete podezření, že by se u vás švábi mohli vyskytovat, je třeba zkontrolovat špatně dostupná místa, skříně na potraviny, podlahové lišty a všechna zákoutí.
Jiný způsob je nasypání cukru na dobře přístupná místa, nejlépe v kuchyni, a zároveň zhasnout světla. Švábi se budou zdržovat u cukru. Za pár hodin byste měli jít místo zkontrolovat.
Domácí prostředky
Účinná je směs kyseliny borité s moukou a cukrem. Cukr šváby naláká, mouka na ně působí jako lepidlo a kyselina je otráví.
Další možností je použít pivo. Švábi mají chuť piva v oblibě. Namočte utěrku do piva a vložte ji do misky. Švábi se opijí alkoholem z piva, nebudou schopni utéct a pak je snadno vynesete z domu.
Domácím prostředkem jsou i vařená vejce. Je třeba vejce vařit asi 3 hodiny. Během této doby se ve vejci vytvoří sloučenina síry a železa a vyhubí šváby.
V případě, že se švábi už rozmnožili, je na čase využít chemické přípravky. Rychlý způsob je sprej. Mělo by se stříkat asi ze vzdálenosti 20 cm od místa, kde se švábi vyskytují. Postřik by se měl opakovat pravidelně každé dva týdny, dokud švábi nezmizí.
Lze použít i gel, který se aplikuje přímo na místa výskytu švábů. Gel působí po dobu 3 měsíců proti dospělcům i larvám.
Zdroj: https://www.insider.com/guides/home/how-to-get-rid-of-roaches