Čištění gauče nemusí být horor. Se správným postupem bude vypadat znovu jako nový

Jsou domácí práce, do kterých se nikomu nechce, protože jsou vyčerpávající a nepřinášejí kýžený výsledek. To je právě případ čištění domácího gauče, na kterém tráví všichni členové rodiny svůj volný čas, je špinavý od různých pokrmů nebo nápojů. Pak už jen stačí, aby se do čalounění zavrtala kočka nebo uvelebil pes a kromě fleků přibydou ještě zvířecí chlupy, které nelze jednoduše vyčistit. Co s tím? Pomohou jednoduché triky, díky kterým bude vše rychle hotovo.

Gauč jako středobod domácnosti

Stejně jako náměstí je centrum města, ve většině domácností je to gauč. Je to místo, kde by se sice mělo odpočívat a sledovat televizi nebo číst, přesto většina členů rodiny i přes zákazy na gauči hoví se svačinou, s obědem i s večeří. Na pohovce se tak objevují skvrny od jídla, limonád nebo kávy, což hyzdí jeho vzhled. Kromě prachu a drobků se však na gauči objevují i fleky od bláta, když si nejmladší děti zapomenou převléknout tepláky z venku, vše dokonají domácí mazlíčci, ze kterých líná srst. Sedačka je pak zralá na výměnu potahu, ještě předtím ale vyzkoušejte tipy na vyčištění čalounění.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach ze dřezu dokáže potrápit. Pomoc je ale jednodušší, než se zdá

Vysavač do ruky, jde se na to!

Před samotným čištěním nebo mytím potahu je nutné polštáře a skelet pohovky dokonale vysát. Jen tak lze zamezit pozdějšímu vtírání prachových částic do nitra tkaniny a vláken. Z dekorativních polštářů sejměte potahy a spolu s přehozem dejte prát dle pokynů na visačce. Vysavačem seberte nečistoty a drobky ze štěrbin, úzkých prostor a rohů. Nezapomeňte dokonale vysát švy a spojnice mezi čalouněním.

Zdroj obrázku: Freepik

Pára ze žehličky usnadní čištění

Po odstranění hrubých částic je možné přistoupit k vyčištění tkaniny, na pomoc si můžete vzít žehličku a použít program napařování pro zvlhčení povrchu. Pára ze žehličky, která pronikne do nitra materiálu, uvolní nečistoty, které lze pak snadno vyčistit houbičkou nebo utěrkou z mikrovlákna.

Jedlá soda odstraní nečistoty i pachy

Je spolehlivým pomocníkem při úklidu v domácnosti, poradí si i se špinavým čalouněním. Řeč je o jedlé sodě, která se nanáší na napařené textilie. Nechá se asi 30 až 60 minut působit, poté se vyčistí pomocí vysavače. Jedlá soda odstraní nečistoty, k tomu pohltí veškeré nežádoucí pachy.

Mohlo by vás zajímat:  Drahou kosmetiku strčí do kapsy obyčejný olej. Místo do kuchyně patří do koupelny

Na odolné skvrny sodovou pastou

Hůře odstranitelné skvrny se mohou dočistit pastou z jedlé sody v kombinaci s vodou v poměru 1 : 1. Pasta se nanáší pomocí houbičky a nechá se zaschnout. Na závěr se odstraňuje suchá krusta pomocí vysavače, skvrny od kávy, čaje, vína i od kočičí moči by měly být pryč.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/practically-spotless/2018/march/how-to-deep-clean-a-couch/
Přidat na Seznam.cz