Chryzantému si můžeme vychutnat všemi smysly. Ve formě čaje působí na zdraví přímo zázračně

Chryzantému si můžeme vychutnat všemi smysly. Ve formě čaje působí na zdraví přímo zázračně

Chryzantémový čaj má řadu působivých zdravotních vlastností. Mimo jiné posiluje srdce a imunitní systém, zlepšuje zrak, zklidňuje nervy, zmírňuje záněty, posiluje kosti a léčí onemocnění dýchacích cest. Má jemnou květinovou vůni a osvěžující chuť. Připravuje se zalitím květů horkou vodou, případně se dá porcovaný čaj zakoupit v prodejnách zdravé výživy.

Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů

Tento čaj obsahuje vitamín A, který má silný antioxidační účinek. Má pozitivní vliv na pokožku, při vnější aplikaci čaj zesvětluje zabarvení kůže, zklidňuje podráždění, zarudnutí a chronické nemoci, jako je ekzém nebo lupénka. Pomáhá redukovat známky stárnutí. Při vnitřním užívání redukuje krevní tlak a snižuje riziko ischemické choroby srdeční, infarktu a aterosklerózy.

Mohlo by vás zajímat:  Semiš je krásný a oblíbený, vyžaduje ale pravidelnou péči. Není na ní ovšem nic těžkého

Kyselina listová, cholin, niacin a riboflavin obsažené v chryzantémovém čaji jsou nezbytné pro normální fungování organismu, správnou látkovou výměnu, tvorbu a udržení ideální hladiny hormonů a činnosti neurotransmiterů. Zmírňuje záněty a pomáhá bojovat proti stresu. Užívání se doporučuje i při dýchacích obtížích, nachlazení a chřipce, zarudlých svědivých očích a bolestech hlavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Podporuje imunitu a hustotu kostí

Vitamíny C a A v chryzantémovém čaji spolu s hořčíkem, vápníkem a draslíkem podporují správné fungování imunitního systému, stimulují tvorbu bílých krvinek a chrání před působením volných radikálů. Je to jeden z mála čajů, který má díky minerálům vliv i na hustotu kostí a pomáhá předcházet osteoporóze.

Vysoký obsah betakarotenu a vitamínu A naznačuje, že chryzantémový čaj chrání před neuropatií sítnice, šedým zákalem, makulární degenerací a mnoha dalšími poruchami ovlivňujícími náš zrak. U některých lidí se ale po konzumaci mohou objevit alergické reakce. Obvykle jsou mírné a zahrnují vyrážku a podráždění očí či krku. Pokud si jich všimnete, raději od konzumace chryzantémového čaje upusťte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/how-chrysanthemum-tea-benefits-health, https://bonteacafe.com/chrysanthemum-tea-9-surprising-benefits-you-need-to-know/, https://mansatea.com/blogs/learn/chrysanthemum-tea-benefits, https://the-qi.com/pages/top-8-health-benefits-of-chrysanthemum-tea, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chrysanthemum-tea, https://thewoksoflife.com/chrysanthemum-tea-benefits/, https://mansatea.com/blogs/learn/chrysanthemum-tea-benefits
Přidat na Seznam.cz