Chřadnoucí túje zachrání kvasnicový lék. Droždí je to nejlepší, co tújím na podzim dopřát

Chřadnoucí túje zachrání kvasnicový lék. Droždí je to nejlepší, co tújím na podzim dopřát

Túje se v našich končinách pěstují pro svůj jedinečný vzhled, ale také pro nízké nároky na péči. Abyste se však mohli ze vzrostlých a krásně zelených zdravých stromů dlouho těšit, musíte jim věnovat určitou pozornost a péči. Zvláště když začnou žloutnout, hnědnout a ztrácet na objemu, je třeba zasáhnout. Rostlině naštěstí stačí poskytnout jednoduchou a levnou živinu, aby opět vypadala zdravě.

Kvasnice jsou plné vitamínů

Je mnoho způsobů, jak podpořit zdravý růst tújí. Obvykle se k tomu využívají různá hnojiva, která se dají pořídit v zahradnictví. Hnojivo si ale můžeme připravit i sami doma. Nebude nás stát ani mnoho úsilí, ani spoustu peněz. Je třeba myslet na to, že túje potřebují různé živiny v závislosti na ročním období. Na jaře a v létě potřebuje rostlina jiné vitamíny a minerály než v zimě a na podzim.

Jedním z nejlepších způsobů, jak si na podzimní období připravit hodnotné hnojivo, je výživa na bázi kvasnic. Jsou bohatým zdrojem fosforu, draslíku a velkého množství vitamínu B. Minerály a vitamíny obsažené v kvasnicích způsobují, že túje dobře snáší nízké teploty, a brání procesu žloutnutí a hnědnutí větviček.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách pomůže vyčistit písek, jedlá soda nebo stelivo
Zdroj obrázku: Freepik

Dva způsoby výroby

Pokud si chcete hnojivo z kvasnic na túje vyrobit, budete potřebovat 100 gramů dobře rozemletého droždí a jeden hrnek cukru. Obě ingredience nasypte do hluboké mísy nebo do kbelíku, promíchejte a nechte na suchém a tmavém místě alespoň hodinu odstát. Po této době cukr s droždím zalijte deseti litry teplé vody, promíchejte a nechte ještě sedm dní stát.

Když je po týdnu hnojivo připravené k použití, zřeďte ho v poměru 250 ml přípravku na 10 l vody. Pokud na hnojení spěcháte, můžete hnojivo připravit rychlejším způsobem, ale nebude fermentované. 100 gramů droždí rozpusťte v 10 litrech teplé vody, nechte hodinu odstát a poté použijte jako zálivku. Směs v tomto případě už neřeďte. Hnojivo aplikujte každé dva týdny.

Zdroj: https://gardentipz.com/2018/09/24/homemade-yeast-fertilizer-to-power-up-your-garden/
Přidat na Seznam.cz