Chřadnoucí rostliny nejsou vždy známkou špatné péče. Chyba může ležet přímo pod nohama

Chřadnoucí rostliny nejsou vždy známkou špatné péče. Chyba může ležet přímo pod nohama

Krásná zahrada a zdravé květiny vyžadují spoustu času a úsilí. Někdy se snažíme ze všech sil, a přesto se našim rostlinám nedaří. Možná byste se měli zaměřit na základ každé rostliny a tím je půda, ve které roste. Příliš kyselá nebo nedostatečně kyselá půda může být zásadním problémem při pěstování různých druhů rostlin.

Korekce kyselosti půdy

Známým způsobem, jak snížit pH půdy, je její obohacení přidáním kyselé rašeliny. Pouhé rozprostření rašeliny na povrch půdy však nestačí. Tato metoda nijak neovlivní hlubší vrstvy substrátu. Abychom dosáhli požadovaného efektu, musíme smíchat rašelinu s ornicí v poměru 1 : 1 a nezapomenout na hloubku, ve které se nacházejí kořeny.

Obvykle je to asi 20–30 cm pod povrchem. Teprve pak máme skutečný vliv na změnu reakce substrátu. Do takto připravené půdy můžete bez obav sázet. Vhodné je také ošetřit prostor vykopaný pro sazenice kyselou rašelinou. Při míchání substrátu s rašelinou lze přidat trochu dříve zkompostovaného jehličí nebo pilin z jehličnatých stromů.

Zdroj obrázku: Freepik

Tyto druhy potřebují kyselou půdu

Různorodost rostlin v zahradě dělá prostor mnohem pestřejším. Ukázalo se však, že každý druh má jiné požadavky na reakci se substrátem. Špatný substrát může způsobit problémy a bránit růstu nebo vývoji rostliny. Kyselý substrát je vhodný zejména pro rostliny patřící do čeledi vřesovcovitých.

Mohlo by vás zajímat:  Mech je nepřítel každého trávníku. Zatočte s ním dříve, než pohltí celou zahradu

Tento typ půdy upřednostňují také některé jehličnany, jako je korejská jedle, smrk, túje, jalovce, ale také okrasné rostliny, jako jsou kapradiny a hortenzie. Pokud se rozhodneme pěstovat tyto druhy rostlin, je vhodné před nákupem a výsadbou zkontrolovat pH půdy na naší zahradě. K tomuto účelu se vyplatí použít speciální měřič kyselosti nebo odebrat laboratorní vzorek půdy.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/make-soil-acidic/
Přidat na Seznam.cz