Chřadnoucí orchidej zachrání okamžité přesazení. Potřebuje správné zalévání a vhodné hnojivo

Chřadnoucí orchidej zachrání okamžité přesazení. Potřebuje správné zalévání a vhodné hnojivo

Kořeny orchideje mohou velmi snadno podlehnout hnití. Stává se to i častěji kvůli nesprávnému a hlavně nadměrnému zalévání. Naštěstí nemusíte zoufat, protože i takovou orchidej můžete stále zachránit a vrátit jí život.

Záchrana orchideje

Je důležité, aby nádoba, ve které se nachází orchidej, měla drenážní otvory. V opačném případě nadměrná voda namísto odtoku způsobí hnilobu kořenů. Nejlepší je nepřesazovat orchideje, dokud neopadnou květy. V případě shnilých kořenů by to však mělo být provedeno okamžitě.

Pokud je orchidej umístěna v květináči s drenáží a přesto její kořeny hnijí, pravděpodobně je na vině příliš mnoho vody. Orchideje obvykle kvetou nejlépe, když jsou v pevně namontované nádobě. Nemůžete to přehánět s množstvím půdy, protože čím více jí je, tím větší je riziko hniloby kořenů. Hliněné květináče jsou ideální pro orchideje. Jejich porézní povrch urychlí sucho v půdě, což pomůže udržet přiměřenou úroveň vlhkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné čištění komína je důležité. Díky slupkám od brambor ale bude mnohem jednodušší
Zdroj obrázku: Freepik

Důvody hnití

Orchidej začne obvykle hnít kvůli nesprávnému odvodnění nebo nadměrnému zalévání. Jako první vám signály vyšlou listy rostliny, a to tím, že zvadnou nebo zežloutnou. Pokud zpozorujete tyto příznaky, nesmíte čekat a musíte začít jednat. Listy mohou být také zvláštně vrásčité. V takovém případě musíte orchidej okamžitě přesadit a nahradit starý substrát za nový. Pokud jsou kořeny příliš shnilé, je třeba je odříznout.

Pokud je vaše orchidej ve špatném stavu a vy už jste ji přesadili, nebude na škodu dodat jí živiny vhodným hnojivem. V obchodech se zahrádkářskými potřebami můžete najít několik různých druhů. Ještě předtím, než sáhnete po chemických hnojivech, zkuste na internetu zapátrat po několika přírodních možnostech. Jedním z přírodních hnojiv je například i skořicové hnojivo, které připravíte jednoduše ze lžičky skořice a jednoho litru převařené vody.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/orchids
Přidat na Seznam.cz