České domácnosti jsou plné chemikálií. Používáme je každý den
Reklamy každý den bombardují spotřebitele o prospěšnosti toho či onoho čisticího či pracího prostředku. Některé zdolají odolnou špínu a mastnotu, jiné vyleští nerez tak, že je blýskavější než při zakoupení a aviváž voní více než alpská příroda v reálu. Marketingový spot zdůrazňuje krásu, čistotu a vůni, ale za jakou cenu? Za cenu agresivního složení, které je založené na chemikáliích a nebezpečných sloučeninách, přesto je čeští spotřebitelé milují. Dopady jsou závažné.
Nebezpečné vývary v domácnosti
Bělidla, leštidla, odstraňovače mastnoty a skvrn a celá řada dalších výrobků s rozličnými názvy mají jedno společné – jsou velmi oblíbené, protože slibují zázračnou čistotu bez práce. Spotřebitelé oceňují výsledky, ale jen menšina čte složení, které zatěžují životní prostředí, zejména spodní vody. Používání chemikálií v domácnosti dopadá na zdraví jednotlivých členů rodiny včetně dětí, ale také na domácí zvířata, protože chemikálie se vypařují přímo v interiéru.
Kapsle, osvěžovače, jednorázové utěrky
V současnosti existuje nepřeberně prostředků na čištění, mytí, praní nebo osvěžení vzduchu. Stačí se projít hypermarketem v sekci drogerie a existuje velké množství alternativ pro udržení dokonalé čistoty v domácnosti. Výrobky mají různou podobu, jsou tekuté, práškové nebo v podobě mlék a past, existují rovněž jednorázové kapsle, tablety nebo různé tyčinky, mokré čisticí ubrousky a hadry. Všechny tyto produkty jsou pro přírodu enormní zátěží, přesto se negativa jejich používání příliš nezdůrazňují.
Chemikálie a mikroplasty ve vodě i půdě
Agresivní látky se dostávají odpadními trubkami do spodních vod a okolních půd, k tomu pronikají do životního prostředí mikroplasty z čisticích prostředků i kosmetiky, protože všechny výrobky se dodávají v plastových nádobách. Mikroplasty se dostávají do lidské stravy a do trávicího systému stejně jako do organismu zvířat, ryb či ptáků. Samozřejmě způsobují zdravotní obtíže a nárůst chronických onemocnění, což dokládá výzkum týmu z univerzity v Bergenu.
Zdroj: https://www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/cleaning-supplies-household-chem