Borůvky potřebují péči i na podzim. V létě pak znovu přichystají zásobu šťavnatých plodů

Tak jako při pěstování jiných plodin i u borůvek se snažíme získat co nejbohatší úrodu. Toto ovoce nejen skvěle chutná, ale je i velkou pokladnicí prospěšných vitamínů a minerálů, za které nám bude naše tělo velmi vděčné. Chcete-li mít na svém keři co nejvíce plodů, první kroky musíte podniknout již nyní.

Ochrana před zimou

Tento krok není složitý a ani nevyžaduje mnoho práce. Musíte si připravit vrstvu rašeliny, kterou zakryjete keře. Toto ošetření by mělo být provedeno po nástupu prvních mrazů, kdy teplota klesne mírně pod nulu. S tímto krokem však nespěchejte, příliš raná ochrana keře zvýší teplotu substrátu, což může vést ke stimulaci rostliny k vegetaci.

Mulčování borůvek proto závisí na okolních podmínkách, ale lze předpokládat, že správný čas na to bude koncem října a začátkem listopadu. K vytvoření ochranné vrstvy použijte borovou kůru. Ochrání nejen borůvky před mrazem, ale také ztrátou vody. Kromě toho pomáhá udržovat kyselé pH půdy, což je mimořádně důležité pro vývoj a následné plození. Můžete jej doplnit rašelinou.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí utrácí tisíce za drahá hnojiva. To nejlepší si přitom za pakatel vyrobí každý sám
Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání borůvek na podzim

Přestože už nás netrápí vysoké teploty, neustále musíme myslet na zavlažování keřů. Čerstvě osázené stromy by měly být hojně napojeny, ale životodárná voda je potřebná i pro starší rostliny. Na podzim skladují zásoby, které jim umožní přežít zimu. Je však důležité průběžně pozorovat venkovní podmínky. Pokud už začalo období dešťů nebo jste se nedávno museli vyrovnat s krátkými, ale extrémně silnými srážkami, zalévání zastavte.

Zkušení zahradníci si dobře uvědomují skutečnost, že je lepší zdržet se prořezávání borůvek až do začátku jara. Díky tomu je nevystavíme zbytečnému mrazu. Z tohoto pravidla však existuje výjimka. Pokud začátkem podzimu pozorné sledování keře naznačuje, že některé výhonky napadla nemoc, je třeba tyto části odstranit.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/blueberries
Přidat na Seznam.cz