Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojovky. Aktivní uhlí podpoří růst a udrží rostlinu zdravou

Během pěstování zamiokulkasu je třeba dodržet základní pravidla zalévání

Zamiokulkas, trendy pokojová rostlina, si rychle získává srdce mnoha milovníků zeleně pro svůj efektní vzhled a minimální péči, kterou vyžaduje. Jsou ale určitá pravidla, která je nutné dodržet. Kdo se na ně zaměří, ten se může těšit s dokonalého výsledku. I pokud je začátečník. Základem je správné zalévání. Hned na úvod je dobré vědět, že v případě této rostliny platí známé pravidlo – všeho moc škodí.

Jak zalévat zamiokulkas?

Svými masitými listy a stonky zamiokulkas přirozeně shromažďuje vodu, což mu umožňuje odolávat dlouhým obdobím sucha. Tyto listy nejen vypadají impozantně, ale také umožňují rostlině přežít až 3 týdny bez vody. Ideální pro ty, kteří často cestují nebo nejsou často doma. Nebo jsou prostě jenom zapomínají. I tohle je jeden z důvodů obliby této zajímavé pokojové rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Do živého plotu jsou vhodné nejen túje

Oproti některým dalším pokojovým rostlinám, zamiokulkas může v klidu přečkat vaši dovolenou. V průměru potřebuje vodu jednou za 10 až 15 dní. Pro kontrolu, zda je čas na zalití, stačí prověřit suchost substrátu. Je-li úplně suchý, je čas na zalití. Pokud ještě určitou vlhkost má, není třeba se zaléváním chvátat. Při zalévání dbejte na to, aby voda byla pokojové teploty a nedostala se na listy rostliny.

Pokud zamiokulkas nechce růst, připravte mu výživný drink. Zanedlouho se obsype novými listy
Zdroj obrázku: Freepik

Zvláštní péče v zimních měsících

V období podzimu a zimy mnoho rostlin zpomaluje svůj růst. Stejně tak zamiokulkas. Během těchto měsíců rostlina nevyžaduje tak časté zalévání jako v teplejších obdobích. Pokud ovšem máte doma sušší vzduch kvůli topení, zvažte pořízení zvlhčovače nebo občasné postříkání rostliny. Opět ale platí – s vodou to nepřehánejte.

Mohlo by vás zajímat:  Pelargonie mohou rozzářit balkon rok co rok znovu. Správné zazimování je udrží v kondici

Přebytek vody může rostlině škodit

Pokud je zamiokulkas zaléván příliš často, může trpět shníváním kořenů a listy mohou žloutnout nebo opadávat. Právě změna barvy listů je ideálním poznávacím znamením, že s rostlinou není něco v pořádku. A na vině může být právě voda. Pokud si myslíte, že vaše rostlina byla přelita, zkontrolujte kořeny a v případě potřeby vyměňte půdu za novou, ideálně s dostatkem živin, a spíše sušší.

Zdroj: https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/zz-care
Přidat na Seznam.cz