Barvy v interiéru nemusí být nudné. A některé mohou fungovat i jako magnetická tabule

Růžová, fialová nebo zelená? Při výběru barvy nemusí jít jen o barvu samotnou, ale také o použitý druh. Na zdi se totiž už dávno nepoužívají jen barvy na bázi hlinky či kaolinu, které bývaly oblíbené v minulosti pro vysokou bělost. V dnešní době se používá celá řada různých druhů barev, které jsou odolné vůči vlhkosti, otěru, chrání proti bakteriím, nebo fungují dokonce jako magnetická tabule. Jaké druhy barev existují a kde je lze použít?

Hašené vápno

Hydroxid vápenatý nebo vápenné nátěry se používají na zdi sklepů, špajzů, spižíren nebo úložných prostor, kde se vyžaduje hygienická čistota, protože funguje dezinfekčně.

Silikonové barvy pro kuchyň a koupelnu

Obdobně jsou vhodné silikonové barvy do kuchyně nebo koupelny, jsou totiž odolné vůči vlhkosti i otěru, navíc nátěr chrání před množením bakterií nebo hub, součástí je totiž čisté stříbro s baktericidními vlastnostmi.

Zdroj obrázku: Freepik

Nátěr jako tabule na poznámky

Nejen hitem dětských pokojů, ale také předsíně nebo kuchyně jsou nátěry, které po zaschnutí fungují jako tabule na psaní křídou. Existuje v pestré paletě barev, nemusíte se tedy obávat černé stěny, která by zatemňovala obytný prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Skrvny od vína, barev nebo džusu na koberci vyčistíte i bez chemie a zdlouhavého drhnutí

Barvy na dlaždice a terakotu

Nová kuchyně? Ne! Jen dlaždice v novém hávu díky barvám, které se používají na obklady, dlažbu nebo terakotu. Stačí natřít několika vrstvami a nechat zaschnout. Po ztvrdnutí je barva extrémně odolná proti otěru a poškrábání.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Keramické barvy do jídelen i mateřských školek

Jakou barvu použít na zdi v exponovaných prostorách? Jednoznačně keramické, které vytváří odolný povrch, který znemožňuje průnik nečistot, snadno tak lze z povrchu odstranit různé skvrny nebo kresby fixou nebo pastelkou. Nátěr dokonce odolá nárazu, problematická je vysoká cena.

Magnetické nátěry namísto tabule

Nátěry s obsahem železných pilin fungují jako magnetické tabule pro připevnění drobných magnetů se vzkazy. Navíc může být tabule v jakékoli barvě, stačí ji přetřít akrylovým nátěrem.

Zdroj: https://www.epichomeideas.com/types-of-paints-for-homes/
Přidat na Seznam.cz