Alpská fialka rozveselí nejen chmurné podzimní dny. Líbit se jí může na každém parapetu

Alpská fialka rozveselí nejen chmurné podzimní dny. Líbit se jí může na každém parapetu

Alpské fialky jsou nádherně kvetoucí rostliny, které svým majitelům mohou dělat radost po mnoho let. Musíte ale o ně pochopitelně správně pečovat. Pěstovat je můžete na parapetu v okně a potěší vás nejen v létě, ale také během chladných měsíců. Postačí vám přitom jen pár osvědčených triků a získáte dokonalou fialku na mnoho let. Co dělat a jakým chybám se naopak vyhnout?

Jak pečovat o fialky v květináči?

Fialka alpská je velmi choulostivá a citlivá na slunce. Nejlépe uděláte, když ji umístíte na světlé, ale mírně zastíněné místo. Máte-li fialku na parapetu, neměli byste zapínat radiátory na vysokou teplotu, protože to rostlinu poškodí. Fialky milují vlhký vzduch, a proto byste měli často větrat. Ideální jsou také do koupelen nebo na chladnější schodiště.

Dalším důležitým faktorem pro úspěšné pěstování je substrát a hnojení. Fialka alpská miluje půdu bohatou na minerály a humus. S tím musíte počítat. Během růstu poupat bude potřebovat speciální hnojivo pro kvetoucí druhy. Dívejte se hlavně na to, aby obsahovalo hodně draslíku. Ideální je rostlinu hnojit v intervalu 10–14 dnů v době, kdy bude kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Chybně nastavená teplota při praní prádla neodstraní špínu a může způsobit i zdravotní problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Závlaha a ideální teplota

Alpskou fialku byste neměli zalévat přímo do půdy. Nalijte vodu do misky pod květináčem a ona si sama vezme tolik vody, kolik bude potřebovat. Ideální je květináč, který nebude hluboký, ale spíš široký. Díky tomu bude přijímat vodu podle své potřeby. Rostlinu zalévejte pravidelně dvakrát týdně a vždy použijte vlažnou vodu. Díky tomu nebude opadávat a bude vždy zdravá.

Alpská fialka nemá ráda vysoké teploty. Bohužel její období květu začíná v době, kdy obvykle zapínáme v domovech radiátory. Ideální teplota pro správný vývoj poupat a květů je totiž 10–16 stupňů. Jestli si na rostlině všimnete žlutých listů, je jí pravděpodobně příliš horko. Měli byste ji proto přesunout na chladnější místo, kde se jí bude dařit mnohem lépe.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-indoor-cyclamen/
Přidat na Seznam.cz