Alergie na vejce trápí nejen malé děti. Její příznaky lze snadno zaměnit za obyčejnou nemoc

V dětství se řadě z nás po konzumaci vajíčka objevily na kůži vyrážky. Alergie na tuto složku v našem jídelníčku se v dětském věku objevuje běžně. Naštěstí začne většinou tato alergie s přibývajícím věkem ustupovat. Co byste měli mít na paměti, pokud se u vás tato alergie objeví, nebo jaké jsou její příznaky, vám řekneme v dnešním článku.

Co způsobuje alergii na vajíčka

Alergie na vajíčka je jednou z nejčastějších alergií právě u dětí. Většina z nich, ale ne všechny, se jí však zbaví před dosažením dospělosti. Třeba mít však na paměti, že u dospělých, i když zřídka, se může tato alergie také projevit. Alergie na vejce se vyvíjí, když se imunitní systém v těle stává senzibilním a nadměrně reaguje na bílkové nebo žloutkové složky ve vajíčku. Pokud jde o konzumaci, tělo ho mylně identifikuje jako škodlivé a dělá vše pro to, aby se proti němu bránilo.

Jak jsme zmiňovali, tělo reaguje na složky z bílku, ale mnohem častěji na látky ve žloutku. Hlavním viníkem je ovalbumin, což je základní proteinová složka slepičího vejce. Dalšími důležitými alergeny jsou ovomucoid, ovotransferin a lysozym. Na druhé straně nejdůležitější alergeny nacházející se ve žloutku jsou alfa-livetin, globuliny a lipoproteiny. Uvolňování těchto látek do těla pak způsobuje příznaky alergické reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Vnitřnosti získávají znovu na popularitě. Jídelníček obohatí o zajímavou chuť i hromadu zdravých látek
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky alergie na vejce

Slepičí vejce jsou jedním ze základních produktů v naší stravě. Příznaky alergie se obvykle objevují od několika minut do několika hodin po jejich konzumaci. Alergické reakce se liší od člověka k člověku. Příznaky alergie se pohybují od mírných až po závažné. Vzácně může alergie na vejce způsobit anafylaxi, život ohrožující reakci.

Příznaky alergie zahrnují vyrážku, zažívací potíže, žaludeční křeče, nevolnost, zvracení a průjem. Reakce se také mohou projevit jako zánět ústní dutiny, kašel, sípání, těsnost na hrudi, potíže s dýcháním nebo dušnost. Alergickou reakci lze snadno zaměnit s nemocí, protože má podobné příznaky jako ucpaný nos, rýma, kýchání, závratě a červené, vodnaté oči. Máte-li obavy, že vy nebo vaše dítě máte alergii na vejce, poraďte se se svým praktickým lékařem nebo alergologem.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/egg-allergy
Přidat na Seznam.cz