Agresivnímu útoku psa jde předejít. Varovné signály jsou dostatečné, lidé je jen neumí přečíst

Fotky pokousaných dospělých nebo dětí, drastická videa, jak pes znenadání zranil kolemjdoucí, a další příběhy na první pohled naznačují, že zvíře napadlo člověka náhle a bezdůvodně, bez jasně signalizovaného varování. Je takové chování u psa normální, nebo je vina též na straně člověka? Pes jako zvíře totiž útočí jen velmi zřídka. Je vhodné pochopit řeč psího těla, aby se zabránilo velkým tragédiím, které v nejkrajnějším případě mohou skončit fatálně.

Útočící pes? Ojedinělé případy!

Na plotech mnoha rodinných domů nebo na zdech obchodních a skladovacích areálů se vyskytují cedulky s upozorněním, že danou oblast hlídá pes a je vhodné se vyhnout nepovolenému vstupu. Návštěvník je upozorněn, že objekt je chráněn a pes je vycvičen pro to, aby nedovolil vstoupit cizímu člověku. Vrčící, sípavý nebo nevraživý pes je jasným signálem, že lidé jej mají nechat na pokoji, protože může v horším případě návštěvníka napadnout nebo jej pokousat. Pes však vysílá signálů mnohem více, jen lidé je ignorují, často sami chovatelé.

Zdroj obrázku: Freepik

Psi nemluví, ale vysílají signály

Samozřejmě by bylo snazší, kdyby psi mluvili. Na druhou stranu pochopit psa je možné při znalosti určitých signálů, které zvíře vysílá do okolí. Je na člověku, aby je také pochopil a akceptoval. Pes v nekomfortní situaci používá množství neverbálních projevů, kterými se snaží upozornit, že se „něco“ děje. Je pak na okolí, aby tyto signály správně vyhodnotilo. O jaké upozornění jde? Může jít o nepřirozené otáčení hlavy, olizování nosu, zívání, zastavení pohybu, nervózní vrtění ocasem, nepřirozeně pomalý pohyb, šilhání, čichání k zemi nebo zvednutí jedné tlapky.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky vnesou krásu a vůni do každého domova. Ve váze mohou vydržet mnohem déle čerstvé

Zodpovědnost je na chovateli

Za chování psa je vždy zodpovědný majitel psa, který musí dokonale zvíře vycvičit a znát jeho neverbální projevy, aby uměl vyhodnotit situaci, do které se mohou oba dostat. Může jít o setkání s malým dítětem, které si chce pejska pohladit, nebo o kontakt mezi dvěma psy, kteří se potkají na procházce. U většiny dramatických situací se zvíře snaží upozornit, že mu není chování dítěte nebo dospělých příjemné. Je na chovateli, aby včas zasáhl a nedopustil, aby okolnosti vygradovaly v tragédii.

Zdroj: https://www.wbur.org/hereandnow/2019/08/21/dog-attacks-what-to-do
Přidat na Seznam.cz